Dynamics 365 Business Central to nowe hasło na rynku produktów Dynamics. Czym jest nowe dzieło firmy Microsoft?

Odpowiedz jest prostato nowa odsłona Dynamics NAV, który został dopasowany stylistyką do nowej gamy produktów Dynamics 365, (do tej pory nazywany Dynamics NAV ?Tenerife?), w pełni wpisujący się w strategię One Microsoft.
Strategia ta zakłada dążenie do głębszej integracji poszczególnych rozwiązań biznesowych (MS Azure, Power BI czy Office 365).
Jakiś czas temu zaczęło się przeobrażenie rodziny produktów Dynamics w produkty Dynamics 365. Przeobrażenie przeszedł już produkt Dynamics CRM, Dynamics AX, a teraz przyszła pora na nasz ulubiony Dynamics NAV. Na ten moment jesteśmy już po premierze oficjalnej, międzynarodowej wersji systemu Dynamics 365 Business Central, która miała miejsce 2 kwietnia 2018 roku.
Wraz z końcem tego roku spodziewamy się premiery wersji polskiej.
Co wiemy o tym produkcie? Jak każda nowa wersja systemu Dynamics NAV, tak i najnowsza odsłona niesie ze sobą zmiany dotyczące zarówno funkcjonalności jak i części technicznej oraz licencjonowania. Poniżej krótko wyjaśnimy najważniejsze z nich.

Licencje

Dynamics 365 Business Central będzie dostępny w ramach dwóch bazowych licencji:

  • Business Central Essentials (to odpowiednik licencji z modułami w ramach dawnego Starter Pack, zawierający: Sprzedaż, Finanse, Zakupy, Zarządzanie magazynem, podstawę CRM, Zasoby ludzkie oraz Zarządzanie projektami).
  • Business Central Premium (to odpowiednik Extended Pack, w ramach którego dostępne mamy dodatkowe moduły względem Essentials, takie jak: Produkcja oraz Serwis).

Funkcjonalności

  • automatyzacja zadań i procesów,
  • zintegrowanie z narzędziami pakietu Office,
  • rozwiązania analityczne zintegrowane z systemem,
  • integracja z innymi rozwiązaniami Microsoft (Dynamics365, Power Apps, Microsoft Flow, Office 365 oraz Power BI),
  • ulepszenia oraz rozbudowana personalizacja środowiska pracy,
  • nowe funkcjonalności jak Image Analyzer, Zadania użytkowników i Zapisy księgi pracowników.

Zatem nie jest to rewolucja na rynku produktów, a tylko ewolucja rozwiązań dobrze nam znanych, znacznie ulepszonych i stale rozwijanych przez Microsoft 🙂

Poniżej aktualna Roadmapa: