Polski rynek IT w 2016 r. ? nowy lider i dywersyfikacja sprzedaży

„Na polski rynek IT w ubiegłym roku ? w tym układ czołówki rankingu ITwiz Best100 ? wpływ miały niewątpliwie dwie duże transakcje. Pierwszą była, ogłoszona jeszcze w październiku 2015 roku i zakończona we wrześniu 2016 roku, fuzja Dell z EMC. Jej wartość to 67 mld USD! Dell Technologies to największa na świecie firma technologiczna z większościowym kapitałem prywatnym. Jej przychody sięgają 74 mld USD. Drugą była decyzja z połowy 2016 roku o wydzieleniu ze struktur Hewlett Packard Enterprise dział Enterprise Services i połączeniu go z firmą Computer Sciences Corporation (CSC). (…) Jeśli chodzi o polskie firmy, to warty odnotowania jest fakt, że od kilku lat Asseco Poland konsekwentnie traci udziały w polskim rynku IT. Jeszcze w 2015 roku firma miała pierwszą pozycję ze skonsolidowanymi przychodami na poziomie 7,3 mld zł. W tym roku straciła ją, mimo że Grupa Asseco osiągnęła przychody w wysokości 7,9 mld zł. Aż o 200 mln zł mniejsze przychody niż w roku 2015 miała ona jednak z kontraktów w administracji! Grupę Asseco Poland pod względem skonsolidowanych przychodów wyprzedziła w tym roku Grupa AB z ponad 8 mld zł sprzedaży. Wyniki te pozwoliły Grupie AB umocnić pozycję nr 1 w dystrybucji IT i elektroniki użytkowej w Polsce oraz regionie Europy Środkowo-Wschodniej. (…) Jeśli chodzi o trzy główne segmenty rynku IT, to relatywnie najsłabsze prognozy ma obecnie rynek sprzętu. Rodzimi dystrybutorzy szukają dywersyfikacji portfolio poprzez zwiększanie sprzedaży sprzętu AGD/RTV, zabawek, mebli czy innych artykułów niemających nic wspólnego z IT, a plany niektórych graczy zakładają nawet dystrybucję? artykułów spożywczych (…). Jak podaje IDC Poland, w 2016 roku znacząco, bo aż o 20,5% spadła sprzedaż rozwiązań opartych o tradycyjną architekturę typu klient-serwer. Rynek ratują inwestycję w nowe technologie. W 2016 roku zanotowano dwucyfrowy wzrost wydatków na chmurę obliczeniową czy Internet Rzeczy, jednak na tle Ameryki Północnej czy Europy Zachodniej są one wciąż relatywnie niewielkie. Sprzedaż systemów bezpieczeństwa IT wzrośnie także ze względu na wprowadzenie nowych regulacji prawnych. Według szacunków IDC, w związku z wejściem w życie nowej dyrektywy związanej z ochroną danych osobowych RODO/GDPR, w latach 2017-2019 organizacje w Europie wydadzą na systemy bezpieczeństwa i pamięci masowych prawie 9 mld USD.”

Całości artykułu dostępna na stronie iTwiz – Best100 2016. Zapraszamy do lektury.

EIP w Rankingu Best100 – w czym się wyróżniamy?

Firma EIP Sp. z o.o. w tegorocznym rankingu została wyróżniona w wielu kategoriach dotyczących sprzedaży i usług.
Przedstawiamy nasze największe osiągnięcia, które są świadectwem rozwoju, a także zaufania, którym obdarza nas z roku na rok coraz więcej klientów.
  • Firmy o największym udziale sprzedaży sprzętu IT w przychodach w roku 2016 ? miejsce 56.
  • Firmy o największych przychodach ze sprzedaży rozwiązań pamięci masowych, backupu i archiwizacji w roku 2016 ? miejsce 10.
  • Firmy o największych przychodach ze sprzedaży rozwiązań sieciowych w roku 2016 – miejsce 12.
  • Firmy o największych przychodach ze sprzedaży rozwiązań bezpieczeństwa w roku 2016 ? miejsce 18.
  • Firmy o największych przychodach ze sprzedaży usług integracyjnych w Polsce w roku 2016 ? miejsce 29.
  • Firmy o największych przychodach ze sprzedaży oprogramowania tworzonego na zamówienie w roku 2016 ? miejsce 26.
  • Firmy o największych przychodach ze sprzedaży usług serwisowych w Polsce w roku 2016 ? miejsce 25.
  • Firmy o największych przychodach ze sprzedaży usług wdrożenia aplikacji w Polsce w roku 2016 ? miejsce 13.
Paweł Prasuła, Prezes Zarządu EIP, na łamach raportu BEST100 opowiedział o kierunkach rozwoju firmy, rozwoju oferty w zakresie systemów wspierających zarządzanie Microsoft Dynamics NAV, a także o potrzebach polskich  firm w obszarach: bezpieczeństwa, usług dedykowanych dla centrów danych i infrastruktury sieciowej:
Będziemy rozszerzać ofertę tzw. usług zarządzanych – Managed Services – oraz rozwiązań chmurowych. Już teraz w Centrum Danych MAIN budujemy platformę AzureStack.  Wspieramy też wszystkie modele wykorzystania chmury obliczeniowej – od infrastruktury – IaaS, przez platformę – PaaS, po aplikacje – SaaS. Rozwijamy także kompetencje w obszarze rozwiązań wspierających transformację miejsca pracy oraz innowacje pracy zespołowej.

Serdecznie zapraszamy na stronę iTwiz, gdzie dostępny jest wywiad z Pawłem Prasułą – Prezesem Zarządu EIP – Inwestujemy w zrozumienie unikalnych potrzeb biznesowych naszych Klientów.

EIP blog

Źródła:
https://itwiz.pl/inwestujemy-zrozumienie-potrzeb-kazdej-firmy/
https://itwiz.pl/najwieksze-polskie-firmy-roku-2016-wyniki-raportu-itwiz-best100/