Microsoft zanotował prawie 100% wzrost przychodu rok do roku ze sprzedaży Azure. Nic dziwnego, że platforma chmury obliczeniowej była jednym z tematów na majowej konferencji programistycznej Microsoft Build 2017, która odbyła się w Seattle. Ogłoszono tam, że jedna z usług znajdujących się w kolekcji Azure, Visual Studio zostanie otwarta również dla środowiska Apple. Oznacza to możliwość korzystania z niej przez całą rzeszę nowych klientów, a w efekcie? możliwe, że kolejny wzrost przychodu! Co warto wiedzieć o Azure?

Microsoft Azure to jest kolekcją zintegrowanych usług znajdujących się w chmurze obliczeniowej, która służy do budowania, rozwijania oraz zarządzania aplikacjami w globalnej sieci centrów danych obsługiwanych przez Microsoft. W modelu ?as a service? dostarczane jest oprogramowanie, platforma oraz infrastruktura.
W Azure obsługiwane są różne języki programowania, narzędzia oraz frameworki, zarówno powiązane, jak i niepowiązane z Microsoft.
Azure oferuje dwa modele wdrożeniowe dla zasobów klienta: model klasyczny model oraz Azure Resource Manager. W modelu klasycznym każdy zasób Azure, którym mogą być m.in. maszyna wirtualna lub baza SQL, jest zarządzany indywidualnie. Z kolei Azure Resource Manager (ARM) działający od 2014 roku pozwala użytkownikom tworzyć grupy połączonych ze sobą usług tak, aby możliwe było rozmieszczenie, zarządzanie i monitorowanie wielu ściśle powiązanych ze sobą zasobów.
Rynek Microsoft Azure oferuje wiele opcji cenowych oraz subskrypcji, w zależności od typu produktu. Niektóre produkty są bezpłatne, podczas gdy inne zawierają opłatę miesięczną lub działają w modelu pay-as-you-go. Użytkownicy są rozliczani oddzielnie za zakupione produkty z Marketplace oraz koszty infrastruktury Azure.

Oto 10 faktów o chmurze Azure, które warto znać:

 • Powstanie Azure zostało zapowiedziane w październiku 2008, a w lutym 2010 roku oficjalnie zaczęła działać chmura Windows Azure. Dopiero 4 lata później nazwę zmieniono na Microsoft Azure.
 • Azure jest dostępne już w 32 regionach na świecie, a obecnie rozwija się w 6 dodatkowych regionach.
 • Według oficjalnych informacji Microsoft miesięcznie przybywa 120 000 nowych użytkowników chmury.
 • W chmurze dostępnych jest 1,4 miliona baz danych SQL.
 • Każdego tygodnia we wszystkich urządzeniach wykorzystujących chmurę przepływa 2 tryliony wiadomości.
 • Z usługi Azure Active Directory służącej do zarządzania użytkownikami i grupami korzysta obecnie 5 milionów organizacji na świecie.
 • 4 miliony deweloperów zarejestrowanych jest w Visual Studio Team ? usłudze, która pomaga w tworzeniu i zarządzaniu środowiskiem deweloperskim z opcją otwartego kodu i dowolnego języka programowania.
 • 85% firm z prestiżowej listy Fortune 500 obecnie używa chmury Azure.
 • 40% przychodów Azure pochodzi od startupów oraz niezależnych dostawców oprogramowania.
 • Platforma chmurowa Microsoft Azure była największym motorem wzrostu dla segmentu Intelligent Cloud, w którym oprócz Azure znajdują się również starsze rozwiązania serwerowe producenta. Przyniosła firmie wzrost o 93% w stosunku rocznym, dzięki czemu Microsoft zanotował przychód o wartości 14 mld dolarów.

  Źródła:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Azure
  https://azure.microsoft.com/en-us/blog/upcoming-name-change-for-windows-azure/
  https://azure.microsoft.com/en-us/regions/
  http://www.forbes.com/sites/alexkonrad/2017/01/26/microsoft-posts-strong-fiscal-q2-earnings-beating-consensus-on-cloud-growth/#486f6a974989
  https://docs.microsoft.com/en-us/azure/azure-resource-manager/resource-manager-deployment-model
  http://searchcloudcomputing.techtarget.com/definition/Microsoft-Azure-Marketplace

  Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu z zespołem EIP Dynamics NAV: nav@eip.pl