Konkurencja nigdy nie śpi! Każda firma lub przedsiębiorstwo, która chce przetrwać na rynku, nieustannie musi się doskonalić i przystosowywać do zmieniających się warunków. W branży IT oznacza to transformację technologiczną na wszystkich frontach.

Bardzo często od aplikacji, które firma oferuje swoim klientom i dostarcza pracownikom, zależy sukces firmy. Software musi spełniać określone standardy wytyczone przez konkurencję ? dostęp 24/7 bez opóźnień i przerw, łatwość obsługi, intuicyjność. Gdy rozwiązania nie spełniają tych wymogów, klienci najczęściej odchodzą do konkurencji.
Transformacja technologiczna w dużej mierze opiera się na korzystaniu z chmur publicznych i prywatnych. Firmy i liderzy IT, aby nadążyć za konkurencją muszą poddać się transformacji cyfrowej i przystosować swoje aplikacje i bazy danych. Najważniejszymi czynnikami są prostota obsługi, sprawność funkcjonowania, automatyzacja, bezpieczeństwo i skupienie się na użytkownikach biznesowych. W dzisiejszych czasach cały trend technologiczny zmierza ku większej mobilności. Wszelkie operacje i dane przenoszone są z tradycyjnych data center na chmury. Podobnie jest z aplikacjami i software’em, który teraz zaczyna być związany z cloud computing’iem, zamiast uruchamiany na pojedynczych stacjach roboczych. Oznacza to maksymalizację wydajności aplikacji, zmniejszenie ryzyka i poprawienie sprawności operacyjnej. Niektóre z aplikacji i rozwiązań są przenoszone do chmur publicznych (email, sieci korporacyjne), inne do chmur prywatnych (łańcuchy dostaw czy ERP), a jeszcze inne zostają w tradycyjnych data center (aplikacje HR, ECM czy aplikacje Data Integration).
Biorąc te czynniki pod uwagę Cisco stworzyło rozwiązanie, które ma pomóc modernizować  centra danych i tradycyjne infrastruktury IT, wykorzystując technologiczne rozwiązania hybrydowe. Co to oznacza? Ujednolicenie data center, chmury prywatnej i publicznej, tak aby dostęp do nich był jednakowo łatwy. Takie podejście daje użytkownikom wybór i elastyczność. Pozwala na uruchamianie dowolnych aplikacji tradycyjnych i chmurowych przy użyciu konwergentnych i hiperkonwergentnych rozwiązań. Mogą być one wdrażane w siedzibie firmy i udostępniane w chmurach prywatnych i publicznych.

As soon as possible…

Architektura Cisco ASAP pozwala przedsiębiorstwom usprawniać działanie ich systemów i czyni je bardziej przyjaznymi zarówno dla klientów, jak i dla pracowników. Co oznacza ASAP? Oprócz popularnego korporacyjnego powiedzenia ?as soon as possible? jest akronimem od słów:
  • Analytics – czyli analizy pozwalające dostarczyć wszystkich niezbędnych informacji: poznać i lepiej zrozumieć aplikacje czy wydajność operacyjną. Analiza dostarcza wglądu na obciążenia baz danych w czasie rzeczywistym. Zwiększa to szybkość reagowania aplikacji na zmiany i usuwa zagrożenia oraz błędy w czasie rzeczywistym.
  • Simplicity – czyli prostota. Architektura pozwala uprościć działanie całej infrastruktury dzięki rozwiązaniom pamięci masowych, sieci i zabezpieczeń. Umożliwiają one ciągłe programowanie, rozwój aplikacji i przede wszystkim zwiększają wydajność.
  • Automation – zintegrowane funkcje analityczne i programowalne oraz intuicyjne interfejsy umożliwiają całkowitą automatyzację. Dzięki temu kierownictwo IT może reagować na wszelkie zmiany w czasie rzeczywistym i dostosowywać aplikacje do potrzeb rynku. Dział IT może tworzyć samoobsługowe środowisko zaopatrzeniowe dla działów biznesowych.
  • Protection– ochrona stanu teraźniejszego oznacza minimalizację zagrożeń i umożliwienie działowi IT elastyczne działanie, tworzenie reguł bezpieczeństwa i rozwiązań informatycznych skierowanych wyłącznie na dedykowane urządzenia. Monitoring wszystkich możliwych zagrożeń, tak aby dział IT mógł skupić się na przyszłych celach, a nie na tym, co zostało już zrobione.
    Kluczową zaletą jest zdolność do zintegrowania każdego elementu infrastruktury z architekturą ASAP. Daje to możliwość przekształcenia jej tak, aby usprawniała cyfrową transformację firmy i wspomagała jej rozwój. Wszystkie dotychczasowe analizy i procesy odbywające się na różnych platformach, teraz mogą znaleźć się w jednym miejscu, dodatkowo w pełni zautomatyzowane. Użytkownik nie musi przerywać swojej pracy nad innowacjami, ponieważ dział odpowiedzialny za bezpieczeństwo automatycznie dostaje wszelkie potrzebne informacje.
    Cisco ASAP umożliwia optymalizację infrastruktury i większą wydajność.  Pozwala na automatyzację i uproszczenie operacji oraz budowę aplikacji w chmurze wykorzystując samoobsługowe narzędzia DevOps. Wszelkie analizy wykonywane są w czasie rzeczywistym, a wdrażane rozwiązania i przenoszone dane usprawniają działanie chmury hybrydowej.

    Tekst powstał na podstawie materiałów co-marketingowych Cisco Systems