Czy Małe Elektrownie Wodne mogą wesprzeć IT? Oczywiście! Podpowiadamy jak pozyskać finansowanie na taką inwestycję.

Od pewnego czasu temat Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce przybiera na sile. Powstają coraz nowsze i zaawansowane technologicznie farmy fotowoltaiczne, czy też modne już farmy wiatrowe. Powoli również stają się popularne Małe Elektrownie Wodne. Zainteresowanie MEWami rośnie tym bardziej, że  są one stosunkowo tanim źródłem energii i mogą szybko zmieniać generowaną moc w zależności od zapotrzebowania.  Właściciele MEW mogą się pochwalić wytwarzaniem ?zielonej energii? osiągając znikomy wpływ na środowisko naturalne.

Charakerystyka

W ogromnym skrócie: Małe Elektrownie Wodne charakteryzują się głównie małą mocą jednostkową. Na przykład w Polsce jest to moc 5 MW, we Francji, Austrii i Niemczech 10 MW, a w Skandynawii, Szwajcarii i Włoszech do 2 MW.  MEW nazywa się również obiekty, których moc wynosi do 0,5 MW.

Dwie Małe Elektrownie Wodne, których budowę właśnie rozpoczęliśmy na rzece Bzurze (woj. Łódzkie) będą posiadały moc po 2 MW.

Dlaczego MEWy łączą się z branżą IT?

Jako społeczeństwo, mamy coraz większą świadomość wpływu naszych działań na środowisko. Branża informatyczna również szuka rozwiązań, które są ekologiczne dla informatyki. Planując budowę Centrum Danych EIP, naszym celem było zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Poza wyborem rozwiązań technologicznymi, które są energooszczędne, zdecydowaliśmy się wykorzystać Odnawialne Źródła Energii, aby uzyskać pełną niezależność energetyczną.

Wprowadzenie do portfolio usług oraz rozwiązań przyjaznych środowisku nie jest łatwe, ale dzięki temu projekt budowy nowoczesnego Data Center jest spójny z naszą ideologią oraz chęcią bycia odpowiedzialnymi społecznie. Jest to pierwszy tak zaawansowany „zielony” projekt branży IT w Polsce!
Green Data Center zaprojektowane przez EIP to obiekt, który składa się z serwerowni oraz pomieszczeń wspierających jej funkcjonalność a jednocześnie w całości jest zarządzany oraz obsługiwany na zasadach przyjaznych środowisku. Zapewnia te same funkcje i możliwości typowego centrum danych, ale zużywa mniej energii, a jego konstrukcja i działanie są przyjazne dla środowiska.

Finansowanie MEW

Istotnym elementem planowania przedsięwzięcia jest sposób finansowania inwestycji. Firmy poszukujące finansowania odnawialnych źródeł energii mogą skorzystać na przykład z kredytów inwestycyjnych dostępnych w Bankach, które indywidualnie wspierają rozwój biznesu i do produktów bankowych dodają pierwiastek eko.

Taki produkt posiada przykładowo Bank Ochrony Środowiska S.A., czy też BGŻ BNP Paribas Bank Polska S.A., które finansują w kredycie dla przedsiębiorstw do 80% kosztów inwestycji, a długość finansowania to nawet 15 lat.

Inna forma dofinansowania to pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która może objąć do 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Co ciekawe w razie nie przyznania finansowania na realizację projektu MEW, WFOŚiGW może zaproponować wsparcie dotacją w formie dopłaty do oprocentowania kredytu bankowego. Ważną informacją dla firm, czy osób ubiegających się o tą formę dofinansowania jest to, że Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na posiedzeniu w dniu 29.12.2015 r. przyjął już kalendarium naboru wniosków o dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Warszawie na 2016 rok (podstawa prawna: Uchwała Nr 2883/15 z dnia 29.12.2015 r.)

Jak to było w przypadku EIP?

Z uwagi na to, że realizacja całości naszego projektu wymagała poniesienia nakładów finansowych w wysokości 8 mln PLN, budowa dwóch naszych MEW jest finansowana kredytem inwestycyjnym. Cały proces ubiegania się o finansowanie koordynowany był osobiście przeze mnie. Jako Prokurent w firmie EIP zajmuję się doborem jak i pozyskaniem finansowania zarówno na potrzeby rozwoju naszej firmy, jak i realizacji inwestycji naszych klientów.

Pozyskanie finansowania na tego typu inwestycje jest zarówno czasochłonne, jak i pracochłonne. Do procesowania finansowania niezbędny jest szereg dokumentów, na przykład: projekt zagospodarowania terenu na podkładzie geodezyjnym, wyniki badań geologiczno-inżynierskich terenu, uzgodnienia dokumentacji w zakresie kolizji z innymi elementami infrastruktury, raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, umowa o przyłączeniu do sieci elektroenergetycznej, sfinalizowane formalności dotyczące np. własności lub dzierżawy działki na której ma stanąć MEWa. Zwykle niezbędne są już również wszelkie pozwolenia, koncesje, w tym pozwolenie na budowę.

Pozyskanie odpowiedniego finansowania dla Małych Elektrowni Wodnych może potrwać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy! Jednak warto uzbroić się w cierpliwość, bo sukcesem jest nowe spojrzenie na green business. EIP zatrudnia doświadczonych specjalistów zarówno w dziedzinie budowania Odnawialnych Źródeł Energii w tym Małych Elektrowni Wodnych, jak również w dziedzinie finansowania tego typu inwestycji. Jesteśmy gotowi dzielić się naszymi doświadczeniami w tej dziedzinie, dlatego zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu!