Directions EMEA 2017 okazała się największą do tej pory! Dla EIP była to już 5 konferencja, jak zwykle spędzona w inspirującym gronie konsultantów i programistów.

Directions EMEA to ważna konferencja wpisana na stałe do kalendarza każdego strategicznego partnera Microsoft. W tym roku miała miejsce w dniach 4-6 października w słonecznym Madrycie i okazała się największą do tej pory konferencją partnerską Directions, na którą przyjechało ponad 2000 osób. Celem wydarzenia była prezentacja nowych wersji systemów z rodziny Dynamics i kierunków ich rozwoju. Konferencja to także świetna okazja do wymiany praktyk, doświadczeń i kontaktów z partnerami z całego regionu. Tegoroczne wydarzenie, również dla EIP zaowocowało nowymi pomysłami i projektami. Oprócz udziału w warsztatach tematycznych, odbyliśmy wiele inspirujących rozmów. Zespół EIP reprezentowały trzy osoby ? razem ze mną, pojechali Jacek Zakrzewski oraz Rafał Rudalski, którzy uczestniczyli w sesjach dla developerów.

Co dalej z Dynamics NAV?

Wydarzenie, jak co roku podzielone było na sesje techniczne oraz wykłady tematyczne dotyczące produktu Dynamics NAV i trendów Microsoft. Na konferencję oczekiwaliśmy z niecierpliwością, byliśmy ciekawi co powie General Manager o nowej ścieżce i roadmapie Dynamics NAV. Usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji, nie tylko o przyszłości Dynamics NAV, ale również Dynamics 365. Nadchodzi czas zmian i silnej transformacji systemów do chmury, jednak wersja on-premise dalej będzie funkcjonować w przypadku Dynamics NAV, dostaliśmy też zapewnienie o kontynuacji pełnej funkcjonalności NAV.

Dynamics NAV 2018

Nowa wersja systemu Dynamics NAV zostanie opublikowana na świecie 1 grudnia 2017 roku. Jakie zmiany przyniesie?

  • Większą personalizację przestrzeni pracy możliwą do wykonana przez użytkownika.
  • Analizowanie raportów finansowych w Microsoft Excel i aktualizację danych do systemu.
  • Pełną synchronizację z CRM, który uruchamia się w tle.
  • HUB Księgowej.
To nie wszystkie zmiany i nowości – o kolejnych szczegółach związanych z nową wersją będziemy pisać na blogu.

„Teneryfa” w chmurze i on-premise

System o roboczej nazwie – Dynamics 365 ?Teneryfa? pojawi się w chmurze oraz on-premise i będzie zawierał pełną funkcjonalność NAV, co potwierdził na sesji wprowadzającej General Manager Microsoft – Marko Perisic.

Microsoft na razie nie zdradził więcej informacji o nowym systemie. Więcej o tej strategii możecie przeczytać na:
https://cloudblogs.microsoft.com/dynamics365/2017/09/22/simplifying-dynamics-365-offerings/

Podsumowując, pozycja NAV jest bardzo silna i Microsoft będzie dalej wspierał ten system, jednak z niecierpliwością czekamy na nową nazwę oraz produkt, który Microsoft zapowiedział na wiosnę 2018. Wiemy jedno, system zapowiadany w tym momencie pod nazwą Dynamcs 365 „Teneryfa” będzie dostępny także w chmurze, jego upgrade będzie odbywał się bardzo płynnie oraz zostanie całkowicie integrowany z całą gamą innych produktów Microsoft?u w sposób prawie niezauważalny. Microsoft chce w pełni wykorzystać potencjał NAV, obecnie ten produkt rozwijany jest w ponad 100 krajach i posiada 40 wersji lokalizacyjnych.

Nie tylko NAV, czyli inne ważne tematy, które zostały poruszone na konferencji

  • Koncentracja na potrzebach klienta ? ?Customer? w centrum zainteresowania.
  • GDPR i ochrona danych wrażliwych – poświęcone zostały temu aż dwie sesje.
Najważniejsze przesłanie z tych sesji, które wynieśliśmy jako partnerzy Microsoft, dotyczy pomocy klientom w zmierzeniu się z wdrożeniem, doradztwa i interpretacji przepisów wynikających z nowej ustawy o ochronie danych osobowych. Na konferencji otrzymaliśmy wiele sugestii i porad, jak należy działać, aby odpowiednio wdrożyć procedury i zapisy ustawy w swojej firmie i u klienta. Dotyczy to wszystkich podmiotów, z którymi jak mówiono łączy nas jakikolwiek ?most? połączeń.

Wiele sesji technicznych w których aktywnie uczestniczyliśmy zostało poświęconych nowej technologii kodowania, Extensions, SQL ?owi oraz Visual Studio. Przyszłość, jak ogłoszono na konferencji, to chmura, VS Code i kastomizacje, dlatego w zespole EIP Dynamics NAV już teraz:
  • coraz lepiej poznajemy Visual Studio Code,
  • zaczynamy testowo używać klienta web zamiast klienta windows.
Następna konferencja został zapowiedziana w Hadze i jak to zwykle bywa, nie może nas tam zabraknąć!