Chociaż Dynamics 365 nie jest już nowością, to nadal budzi wiele wątpliwości. Szczególnie, od kiedy został dodatkowo opakowany  modułami dedykowanymi oraz precyzyjnymi planami licencjonowania. Skąd właśnie taki podział produktów dla klientów Microsoft i jak należy go rozumieć?

O samym produkcie Dynamics 365 wspomniałam już przy okazji wcześniejszego artykułu „Co to jest Microsoft Dynamics 365”

Co to jest Microsoft Dynamics 365?

Ostatnio zrobiło się głośno o nowym produkcie, który reklamuje Microsoft, a mianowicie o Dynamics 365. Nawet wśród naszych klientów pojawiły się osoby, do których docierają całkiem sprzeczne informacje. Postanowiliśmy usystematyzować wiedzę i odpowiedzieć na pytanie, czym jest Dynamics 365.

Wprowadzenie tego rozwiązania przez Microsoft faktycznie wywołało dużą liczbę pytań. Zbieżność nazw rozwiązania „Project Madeira” oraz tymczasowej nazwy „Madeira” dla NAV 2017 dodatkowo nie ułatwiały sprawy.  Produkt Dynamics 365 cały czas się rozwija a my znamy coraz więcej szczegółów. Całość wygląda naprawdę obiecująco i wpisuje się w wymagania dzisiejszego rynku, który stawia na elastyczność i skalowalność.
W niniejszym artykule podsumowuję wszystkie aktualnie dostępne informacje. Wyjaśniam różnice Dynamics 365 pomiędzy Business Edition i Enterprise Edition oraz przedstawiam koszty licencjonowania.

Dynamics NAV i Dynamics 365

Dostępna obecnie na rynku polskim wersja systemu Dynamics 365 ? to znana jako Enterprise Edition wersja Dynamics 365, skierowana głównie do większych organizacji. Wśród wspieranych obszarów biznesowych znalazły się m.in.: finanse, sprzedaż, marketing, obsługa klienta oraz raportowanie. Warto podkreślić, iż w ramach produktu Dynamics 365 Microsoft wyodrębnia 2 plany możliwości zakupu produktów: Enterprise Edition oraz Business Edition. Każdy z nich zbudowany jest z modułów. Każdy z modułów można zakupić oddzielnie w zależności od potrzeb, jakie ma dane przedsiębiorstwo. Możliwość zakupu przez klientów poszczególnych modułów, czyli ?Modułowość? Dynamics 365, jest jedną z jego kluczowych zalet, ponieważ generuje mniejsze koszty dla firmy oraz lepsze dopasowanie do potrzeb, bez konieczności zakupu całej aplikacji. Moduły mogą być też uruchamiane dla poszczególnych pracowników w firmie, bez konieczności ponoszenia kosztów wszystkich modułów i powielania go na wszystkich pracowników.

Microsoft Dynamics Enterprise Edition

Zródłem wersji Microsoft Dynamics Enterprise Edition jest połączenie systemów Dynamcis CRM oraz Dynamics AX i rozczłonkowanie w planie zakupu przez klienta na moduły. Enterprise Edition zostało stworzone z myślą o firmach zatrudniających co najmniej 250 pracowników. Dla tej wersji zaprojektowane zostały następujące moduły:
 • Dynamics 365 for Operations
 • Dynamics 365 for Sales
 • Dynamics 365 for Marketing
 • Dynamics 365 for Customer Service
 • Dynamics 365 for Project Service Automation
 • Dynamics 365 for Field Service

Microsoft Dynamics Business Edition

Microsoft Dynamics Business Edition jest przeznaczona dla małych firm w przedziale od 1 do 250 pracowników,  de facto nie ma określonej ich minimalnej liczby. Dynamics 365 Business Edition powstał z połączenia Dynamics CRM oraz ?Project Madera? ? rozwiązania, projektu Microsoft, który skupiał w sobie funkcjonalność finansów z systemu Dynamics NAV. Business Edition składa się z następujących modułów:
 • Dynamics 365 for Finance
 • Dynamics 365 for Sales
 • Dynamics 365 for Marketing
 • Dynamics 365 for Customer Service

Ceny pakietów Microsoft Dynamics 365

Ceny pakietu Microsoft Dynamics 365 Business Edition zależą od kilku czynników. Niezależnie od tego, czy firma już korzysta z usługi Office 365 i Microsoft Dynamics Online CRM dla małych firm jako dodatku („Productivity Offer”), czy też firma jest firmą markową lub nowym klientem usług Dynamics.
Cena Dynamics 365 dla finansów została ustalona na poziomie 40 USD na użytkownika miesięcznie za aplikację. Należy podkreślić, iż w pakiecie z każdą z subskrypcji zostały także uwzględnione moduły Flow oraz PowerApps. W okresie od listopada 2016 do wiosny 2017 dostępny jest jedynie pakiet Dynamics 365 dla Finansów. W momencie premiery moduły Sprzedaży oraz Marketingu prawdopodobnie będą wyceniane w podobny sposób. Należy spodziewać się przedstawienia odpowiedniej polityki planów cenowych, które uwzględnią możliwość uzyskania korzystnych rabatów na poszczególne aplikacje.
Ceny dla pakietu Microsoft Dynamics 365 dla wersji Enterprise są nieco skomplikowane, ale celem firmy Microsoft jest dostarczenie szerokiej gamy opcji dla różnych firm, a także umożliwienie klientom pełnego zestawu funkcji w razie potrzeby. Jednocześnie opracowano koncepcję opcji zróżnicowanych cenowo w zależności od dostępnych modułów.

Ceny Dynamics 365 dla użytkownika na miesiąc dla każdej aplikacji, jeśli została ona zużyta indywidualnie, a nie jako część planu:

 • Sales – 95 USD
 • Field Service – 95 USD
 • Project Service Automation – 95 USD
 • Aplikacje Power – 40 USD
 • Operations – 190 USD
Firma Microsoft opracowała cennik dla programu Microsoft Dynamics Enterprise Edition, który jest obecnie dostępny. Są dwa plany:
Plan 1– zawiera wszystkie aplikacje pokazane powyżej z wyjątkiem modułu operacji. Jest on wyceniony na 115 USD na użytkownika na miesiąc.
Plan 2– obejmuje wszystkie aplikacje powyżej, w tym moduł operacji. Jest on wyceniony na 210 USD na użytkownika na miesiąc. Należy pamiętać, że klienci wymagający planu 2 muszą zakupić co najmniej 20 stanowisk.

Co istotne, cena Dynamics 365 dla każdego użytkownika spada wraz z liczbą zakupionych miejsc. W przypadku większych firm to oszczędność prawie aż 50% kosztów:

 • 1-99 miejsc = 115 USD / użytkownik / miesiąc
 • 100-249 Miejsca = 90 USD / użytkownik / miesiąc
 • 250-499 Miejsca = 80 USD / użytkownik / miesiąc
 • 500-999 miejsc = 70 USD / użytkownik / miesiąc
 • 1000 miejsc = 60 USD / użytkownik / miesiąc

Polityka korzyści

Do czego zmierza Microsoft proponując takie rozwiązania?Z założenia celem nadrzędnym budowy aplikacji Dynamics 365 było to, aby różne rozwiązania Microsoft mogły współpracować ze sobą jeszcze lepiej. Dobra integracja rozwiązań bez wątpienia usprawnia pracę użytkowników i tym samym buduje przewagę konkurencyjną Microsoft.
Co to znaczy dla klientów faktycznie?Dynamics 365 skupia w sobie kluczowe zalety pożądane przez klientów w rowiązaniach ERP. Modułowość powoduje,  że system jest jeszcze bardziej elastyczny, prostszy dla użytkowników i czasem tańszy dla organizacji. Jak już podkreślałam, nie ma konieczności ponoszenia kosztów na całe oprogramowanie w pełnej obszernej wersji, a jedynie na dedykowany moduł. Microsoft Dynamics 365 daje możliwość budowania dedykowanego rozwiązania, a przy tym dostosowania do potrzeb klienta, bez wględu na skalę przedsiębiorstwa.Do kolejnych cech możemy zaliczyć poduktywność oraz elastyczność, które razem dają klientom możliwość  łączenia aplikacji do obsługi procesów biznesowych i znajomych narzędzi pakietu Microsoft Office 365. Wszystkie te aplikacje współpracują z rozwiązaniami Microsoft PowerApps i Microsoft Flow. Bardzo ważne jest również to, iż do aplikacji niemalże wbudowano rozwiązania Microsoft Power BI i Azure Machine Learning, więc usługa Dynamics 365 pozwala przekształcać dane big data w plany do  podejmowania odpowiednich, skutecznych, szybkich decyzji.
Podsumowanie tabelaryczne
Dynamics 365 Business Edition Dynamics 365 Enterprise Edition
Zoptymalizowany dla 50 użytkowników Zoptymalizowany dla ponad 250 użytkowników
Dostępny jedynie w chmurze Dostępny w chmurze oraz ?on premise?
Zawiera moduł Finanse plus elementy CRM Zawiera moduły dla produkcji, sprzedaży,
marketingu, obsługi klienta, zarządzania
projektami oraz serwisu
Zaprojektowane dla firm o minimalnych
wymaganiach finansowych
Zaprojektowane dla firm z zaawansowanymi
potrzebami finansowymi i ERP
Integracja sprzedaży i marketingu wiosną 2017 Sprzedaż i marketing przy użyciu programu
Adobe Marketing Cloud
Dla użytkowników, którzy dotychczas
wykorzystywali proste środowiska
wspomagające księgowość
Dla użytkowników, którzy potrzebują rozległych
możliwości w zakresie integracji oraz procesów
analitycznych

Porównanie Dynamics 365: Business Edition vs Enterprise Edition

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu