Platforma Microsoft Dynamics NAV Managed Services została zaprojektowana w celu tworzenia środowisk NAV 2016 i kolejnych wersji w bardzo szybki, przystępny sposób.
  • Dostępna jest przez specjalnie zaprojektowany portal, ale fizycznie znajduje się w chmurze.
  • Pozwala ona na tworzenie serwerów aplikacji wykorzystywanych jednocześnie przez wielu klientów dzielących ten sam zestaw obiektów oraz licencję, przy czym dostępy do poszczególnych baz i danych pozostają indywidualne ? jest to tzw. multitenancy.
  • Każdy z klientów ma także możliwość rozwinięcia swojego NAV indywidualnie za pomocą Extensions. Środowiska są automatycznie i płynnie skalowane według potrzeb aplikacji.
  • Klient płaci jedynie za użytkowników systemu oraz obciążenie, jakie generuje jego własna baza, dlatego przy wyjątkowo małej liczbie klientów bardziej opłacalna będzie wersja standardowej instalacji NAV w Azure. Opcja z wykorzystaniem Managed Services staje się opłacalna już przy 10 klientach.

Azure SQL dla NAV w chmurze ? jakie daje możliwości i czym się różni?

W usłudze Azure SQL dostępna jest opcja elastycznej bazy danych. Dzięki niej na tym samym serwerze umieszcza się od kilku do kilkudziesięciu baz danych. Następnie serwer rozdziela zasoby tak, aby były równomiernie rozdysponowywane pomiędzy poszczególne bazy. Co ważne, serwer jest mocniejszy niż przy standardowym SQL.
Jak wpływa to na działanie biznesu? Załóżmy, że firma posiada bazę danych, na której duży ruch odnotowuje tylko w jednym dniu tygodnia i właśnie wtedy potrzebuje mocnego serwera dobrze radzącego sobie z takim obciążeniem. W pozostałe dni ruch jest znikomy, więc mocny serwer nie jest wykorzystywany, chociaż generuje koszty. Elastyczna baza danych będzie rozdzielać te zasoby pomiędzy inne postawione na niej bazy, dlatego wykorzystanie serwera będzie równomierne.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!