Microsoft wciąż na szczycie  rankingu cloud-computingu. Kto uplasował się za nim?

Microsoft wciąż na szczycie  rankingu cloud-computingu. Kto uplasował się za nim?

Published

Prestiżowy magazyn Forbes opublikował ranking rozwiązań chmurowych. Podium zajmuje odpowiednio IBM, Amazon i Microsoft. Zestawienie sporządził Bob Evans, były specjalista od strategii komunikacyjnej z firm SAP i Oracle, a teraz prezes Evans Strategic Communications.

Współczesny rynek rozwiązań chmurowych to już nie tylko nowoczesne technologie. Ogromną rolę zaczynają odgrywać strategie rozwoju. Klienci wybierają tych dostawców, którzy mogą zaoferować więcej, niż samą infrastrukturę. Potencjał kryje się w rozwiązaniach software bazujących na AI, machine learning'u czy opartej na sieciach peer-to-peer technologii Blockchain.

Miejsce 1. – Microsoft

Microsoft ze swoimi technologiami Cloud Platform System i Azure zajmuje najwyższe miejsce na podium z kilku powodów. Wszystkie trzy warstwy cloud-computingu: IaaS (Infrastructure as a Service), czyli infrastruktura i narzędzia informatyczne; PaaS (Platform as a Service) platforma z aplikacjami i SaaS (Software as a Service) – oprogramowanie, są ze sobą całkowicie zintegrowane i wspierane. Gigant z Redmond skupia się również na ciągłym udoskonalaniu technologii sztucznych inteligencji i blockchain. O sukcesie Microsoftu na rynku cloud-storage świadczyć mogą też liczby. Ich roczny przychód z rozwiązań chmurowych szacuje się na blisko 16,7 mld dolarów.

Miejsce 2. – Amazon

Amazon do dziś pozostaje gigantem w kwestii cloud-storage, był też jednym z pierwszych, który to rozwiązanie wprowadził. Przegrywa jednak z Microsoftem po względem oprogramowania, które nie jest aż tak nowoczesne, jak jego rywala. Mimo wszystko, roczny przychód Amazon'a z chmury jest porównywalny do tego Microsoftu i wynosi 16 mld dol.

Miejsce 3. IBM

IBM trzecie miejsce na podium zapewnił sobie konwertując swoje sprawdzone rozwiązania „on-premise” czyli serwery i oprogramowanie, na rozwiązania chmurowe. Dzięki temu, jego roczny przychód wynosi 15,8 mld dol., z czego 7 mld z usług pomagającym korporacjom przekształcać klasyczne technologie w chmurowe. Dodatkowo, podobnie jak Microsoft, IBM aktywnie działa w trzech warstwach: IaaS, PaaS i SaaS, co pozwala klientom na większą integrację i lepsze bezpieczeństwo oraz z sukcesem wdraża rozwiązania AI czy machine learning.
Za tymi trzeba gigantami uplasowały się takie korporacje jak Salesforce, SAP, Oracle, Google, ServiceNow, Workday czy VMware.

Najważniejszy jest software

Microsoft zapewnił sobie pierwszą pozycję na liście najlepszych dostawców usług cloud-computingu dzięki software’owi. Jakie są jednak szczegółowe powody?

Jednym z nich jest usługa Microsoft 365, czyli Office 365, system Windows 10 i Enterprise Mobility & Security. Pozwala ona na znaczące uproszczenie zarządzania zasobami w firmie, zabezpieczenie danych i skuteczną współpracę między pracownikami. Do tego Microsoft prężnie działa na wszystkich trzech warstwach cloud-computingu: IaaS, PaaS i SaaS, co potwierdzają jego wyniki finansowe. Już teraz ma 16, 7 mld dol. przychodu z rozwiązań chmurowych, a do końca 2018 roku, przewiduje się, że sięgnie on 20 mld dol. Innym szalenie istotnym elementem jest dział AI w Microsofcie, który jak w żadnej innej firmie składa się z 5 tys. osób. To ogromna grupa specjalistów, którzy cały czas pracują nad rozwiązaniami mającymi na celu ulepszenie funkcjonowania Microsoft Azure i innych firmowych usług cloud-computingu.

Jeśli jesteś zainteresowany wdrożeniem rozwiązań chmurowych w Twojej firmie - skontaktuj się z nami!

Copy as a Plain Text

Share

Related Stories
5 błędów, których można uniknąć przy wdrażaniu systemu ERP

ago

Systemy ERP znacząco poprawiają funkcjonowanie firmy. Enterprise Resource Planning, czyli Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa integruje ze sobą wszystkie działy, zwiększając wydajność i przyspieszając rozwój firmy. Jak uniknąć błędów przy wdrażaniu takiego systemu?
Romans technologii i branży retail. Czy ten związek ma przyszłość?

ago

Rozwój technologii nie tylko pchnął branżę IT do przodu, ale wkroczył na terytorium sprzedaży detalicznej. Teraz najbardziej dynamicznie rozwijającą się gałęzią jest e-commerce, a producenci starają się wdrażać kolejne innowacje technologiczne, aby przyciągnąć klienta.
Development and Operation, czyli czym właściwie jest DevOps?

ago

DevOps jest bardzo modnym pojęciem w biznesie IT  XXI wieku. Gdyby zapytać się o jego definicję pięciu specjalistów IT, każdy z nich powie co innego. Czym więc właściwie jest? Najlepiej DevOps przedstawić jako nurt w IT, postulujący połączenie tworzenia i rozwoju aplikacji z operacjami na nich przeprowadzanymi.
Hitachi Content Platform Anywhere – prostota i mobilność gdziekolwiek jesteś

ago

Ilość danych we współczesnych organizacjach IT rośnie w zastraszającym tempie. Wpływ mają na to rozwiązania Internet of Things czy Big Data, które przynoszą ze sobą ogromne ilości nieustrukturyzowanych danych. Zaostrzają się też regulacje jak RODO(GDPR), wymagające od firm zwiększenia bezpieczeństwo w kwestii przetwarzania danych.
Check your inbox for a subscription confirmation email.
By confirming your subscription you will receive the latest content published on this website and consent to your information being securely processed and stored.