Development and Operation, czyli czym właściwie jest DevOps?

Development and Operation, czyli czym właściwie jest DevOps?

Published

DevOps jest bardzo modnym pojęciem w biznesie IT  XXI wieku. Gdyby zapytać się o jego definicję pięciu specjalistów IT, każdy z nich powie co innego. Czym więc właściwie jest? Najlepiej DevOps przedstawić jako nurt w IT, postulujący połączenie tworzenia i rozwoju aplikacji z operacjami na nich przeprowadzanymi.

W każdej organizacji kluczowym elementem są ludzie i narzędzia pomagające osiągać im określone cele. DevOps jest drogą, która usprawnia proces od tworzenia, do testów i wdrożenia aplikacji. Rozwiązanie to pozwala rozwiązać trzy zasadnicze problemy:
  1. Konfigurację i uruchomienie infrastruktury, czyli serwerów, chmury.
  2. Zabezpieczenie infrastruktury i gwarancję odpowiednich certyfikatów.
  3. Rozdzielenie zadań dla deweloperów, którzy będą tworzyć aplikacje, testować je i wdrażać, bez przeszkadzania w pracy np. specjalistom od bezpieczeństwa.
DevOps można przedstawić więc jako kulturę pracy, która pozwala skupić się na sprawności działania całej organizacji, niż  jako samą technologię. Wspiera zarówno firmy, którym ułatwia wdrażanie aplikacji oraz klientów, którzy z nich będą korzystać.

Koszty błędu

DevOps ma jednak swoją słabą stronę. Tworzenie aplikacji skupia się na siedmiu krokach - od pisania kodu, przez testowanie go, pakietowanie i przygotowanie do produkcji, konfigurację urządzeń czy maszyn wirtualnych, wdrożenie aplikacji, jej monitoring i w końcu zabezpieczenie.
DevOps pozwala na to, żeby każdy z tych kroków działał równolegle bez zbędnego tracenia czasu. Minusem jest natomiast koszt wystąpienia błędu w trakcie tego procesu. W jednych firmach możne wiązać się to z poniesieniem tak ogromnym kosztów, że nie warto ryzykować skróceniem czasu tworzenia i wdrożenia aplikacji. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw, w których nowe technologie powstają latami, jak w przemyśle lotniczym, gdzie nie ma miejsca na najmniejszy błąd.
Jednak w większości firm zajmujących się np. rozwiązaniami webowymi, gdzie ewentualne występnie błędu nie poniesie za sobą miliardowych start, DevOps pozwala osiągnąć znaczącą przewagę konkurencyjną.  

DevOps a Microsoft Azure

DevOps oferuje też Microsoft w swojej chmurze Azure. DevOps Project jest rozwiązaniem, usprawniającym wdrażanie różnych aplikacji, maszyn wirtualnych czy kontenerów. Pozwala to na dostarczanie aplikacji w chmurze Azure w kilku krokach i zapewnia narzędzia, aby stworzyć, wdrożyć i monitorować aplikację. Dostajemy repozytorium kodu w Gitcie, mamy wgląd w proces dystrybucji aplikacji, pełne monitorowanie zmian i wersji aplikacji czy testowanie środowiska aplikacji.  
Główne zalety DevOps Project:
  • Uruchomienie i wdrożenie aplikacji trwa zaledwie kilka minut.
  • Pełne wsparcie w popularnych frameworkach jak .NET, JAVA, PHP, Node czy Python.
  • Integracja i wsparcie z GitHubem.
  • Wbudowane narzędzia umożliwiające natychmiastową analizę i aktywny wgląd w aplikację.
  • CI/CD (Continuous Integration/Continuous Development) oparte na technologii chmury i wykorzystujące Visual Studio Team Services.
Microsoft Azure DevOps Project jest więc doskonałym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorstwa, które chce skrócić czas powstawania aplikacji i rozwiązań technologicznych. Zamiast gonić konkurencję, lepiej zostawić ją w tyle.

Copy as a Plain Text

Share

Related Stories
5 błędów, których można uniknąć przy wdrażaniu systemu ERP

ago

Systemy ERP znacząco poprawiają funkcjonowanie firmy. Enterprise Resource Planning, czyli Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa integruje ze sobą wszystkie działy, zwiększając wydajność i przyspieszając rozwój firmy. Jak uniknąć błędów przy wdrażaniu takiego systemu?
Romans technologii i branży retail. Czy ten związek ma przyszłość?

ago

Rozwój technologii nie tylko pchnął branżę IT do przodu, ale wkroczył na terytorium sprzedaży detalicznej. Teraz najbardziej dynamicznie rozwijającą się gałęzią jest e-commerce, a producenci starają się wdrażać kolejne innowacje technologiczne, aby przyciągnąć klienta.
Microsoft wciąż na szczycie  rankingu cloud-computingu. Kto uplasował się za nim?

ago

Prestiżowy magazyn Forbes opublikował ranking rozwiązań chmurowych. Podium zajmuje odpowiednio IBM, Amazon i Microsoft. Zestawienie sporządził Bob Evans, były specjalista od strategii komunikacyjnej z firm SAP i Oracle, a teraz prezes Evans Strategic Communications.
Hitachi Content Platform Anywhere – prostota i mobilność gdziekolwiek jesteś

ago

Ilość danych we współczesnych organizacjach IT rośnie w zastraszającym tempie. Wpływ mają na to rozwiązania Internet of Things czy Big Data, które przynoszą ze sobą ogromne ilości nieustrukturyzowanych danych. Zaostrzają się też regulacje jak RODO(GDPR), wymagające od firm zwiększenia bezpieczeństwo w kwestii przetwarzania danych.
Check your inbox for a subscription confirmation email.
By confirming your subscription you will receive the latest content published on this website and consent to your information being securely processed and stored.