Od wirtualizacji przez chmury hybrydowe do wirtualizacji chmur, czyli rozwój trendów na rynku cloud.

fot. Jacek Guziński

Od wirtualizacji przez chmury hybrydowe do wirtualizacji chmur, czyli rozwój trendów na rynku cloud.

Jeszcze parę lat temu rozważaliśmy, czy w ogóle warto korzystać z chmury, bo przecież używamy narzędzi do wirtualizacji. Wydawało się, że są to rozwiązania bardzo do siebie podobne. Rzeczywistość pokazała, że realizują zupełnie inne funkcje, a cloud otwiera potężne możliwości.

Dla przypomnienia, różnice między wyżej wspomnianymi wynikają z odmiennych potrzeb i mocy zaangażowania między biznesem, a wewnętrznym działem usług IT. Upraszczając, działy IT myślą schematami działania maszyn, w tym maszyn wirtualnych i pracujących na nich aplikacjach. Z kolei biznes oczekuje obsługi procesów wraz z gwarancjami jakości świadczenia usług z przypisanym kosztem. Te dwa podejścia powinny zostać połączone w ramach spójnego celu. I tu jest rola integratora. Naszym zadaniem jest zrozumieć i wyjaśnić złożone problemy, a także zaproponować optymalne rozwiązanie. Skomplikowane zależności między aplikacjami (procesy) mogą wymuszać korzystanie z wielu odmiennych silników wirtualizacji (hypervisorów), a także połączenie ze środowiskami on-premises. To z kolei oddala Klienta od idei automatyzacji procesów, który umożliwia chmura oferując - od strony użytkownika biznesowego - gotowe do użytku produkty.
Kolejną kwestią, która często spotyka się z odmiennym rozumieniem jest niezwykle istotna kwestia bezpieczeństwa, a w szczególności stopień ochrony przetwarzanych danych w Cloud. To temat, na długi wywód, można przytoczyć wiele porównań zabezpieczeń i certyfikatów bezpieczeństwa dostawców oraz providerów, ale też należy uszanować wewnętrzne polityki przedsiębiorstw. Jeśli jednak te regulacje nie stoją na przeszkodzie, należy sobie zadać przewrotne pytanie; „Kto zapewni wyższe bezpieczeństwo przetwarzania danych i odporność na wszelkiego rodzaju cyberprzestępstwa, firma która specjalizuje się w bezpieczeństwie, za którą stoi renomowany Vendor, dostawca Cloud, czy lokalny dział IT?”. Ryzyko utraty reputacji, budżety na ochronę danych i wykorzystanie zasobów ludzkich są nieporównywalne, konkluzja może być tylko jedna: „oddajmy się spokojnie w ręce specjalistów”.
Dlaczego warto? Ponieważ jest o co walczyć. IDC podsumowuje, że organizacje najbardziej zaawansowane pod względem wykorzystania chmury osiągają korzyści rzędu średnio 3 milionów dolarów w dodatkowych przychodach i 1 miliona dolarów w zaoszczędzonych kosztach na jedną aplikację chmurową rocznie.
Czy jest możliwe pogodzenie wewnętrznej polityki bezpieczeństwa i wykorzystanie  możliwości chmury, by generować ponadprzeciętne rezultaty? Jak najbardziej. Ważne, by znaleźć odpowiedniego partnera. Specjalistów, którzy pomogą w pełni wykorzystać możliwości chmury wraz z zachowaniem regulacji obowiązujących w przedsiębiorstwie.

Jak to działa w praktyce?

Od kilku lat wdrażamy chmury prywatne, które uruchamiamy lokalnie u Klientów lub dostarczamy na zasadzie kolokacji lub wydzielenia i dedykowanego udostępnienia zasobów z większego środowiska Cloud operującego w Data Center. Często rozmawiamy z naszymi klientami o rezultatach i wiemy, jak ważna dla nich jest elastyczność, jakie daje rozwiązanie chmurowe. A zapowiada się, że możliwości będą coraz większe. Produkt jest stale i dynamicznie rozwijany przez największych vendorów. 
Rozwiązanie, które cieszy się sporym zainteresowaniem to chmura hybrydowa, dzięki której Klienci sami decydują, jakie dane mogą być przetwarzane lokalnie w polskim Data Center, a jakie w chmurach publicznych. Taki podział spełnienia wymogi bezpieczeństwa zgodne z regulacjami, prawem oraz regulaminami wewnętrznymi, specyficznymi dla przedsiębiorstwa. W osiągnięciu pełnej zgodności bezpieczeństwa pomaga nasz zespół security, który ściśle współpracuje z Klientem, aby poznać reguły i zaproponować odpowiednie rozwiązanie.

Elastyczność w skali MAX

Aktualnie pracujemy nad wdrożeniem rozwiązania, które umożliwia Klientom uzyskanie wolności wyboru najlepszych rozwiązań oferowanych przez różnych operatorów Cloud. Uzyskanie takiej wolności w chmurach możliwe jest za pomocą zakodowania infrastruktury w języku programowania - IaC, tak aby stał się standardem rozumianym przez dowolnego Vendora Cloud. Obrazowo mówiąc potrzebujemy kierownicy w naszym samochodzie, aby uzyskać tę wolność. Znaleźliśmy już odpowiednią, i pracujemy nad opisem Infrastructure as a Code. Nasze centrum przetwarzania danych MAIN, staje się lokalnym Software Defined Data Center z interfejsami do popularnych operatorów Cloud.

Globalna chmura w warszawskim Data Center

Jednym z wiodących dostawców chmury jest Microsoft, z którym EIP łączy strategiczne partnerstwo. Azure zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, które doceniają także nasze organy administracyjne. Korzysta z niego np. Polskie Ministerstwo Finansów, a ściślej mówiąc wszyscy przedsiębiorcy, którzy składają JPK. Jednolity Plik Kontrolny przesyłany jest w formacie zaszyfrowanych informacji do Azure, dane są przechowywane na platformie obliczeniowej Azure i pobierane przez serwery ministerstwa, gdzie są rozszyfrowywane i przetwarzane. Kilka dni temu Gartner ogłosił wyniki raportu, w którym platforma Azure została nazwana liderem dla workload w chmurze dla sektora enterprise w zakresie IaaS, Paas i SaaS.
Chcąc w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje Azure uruchomiliśmy i testujemy rozwiązanie Azure Stack w naszym Data Center. Chcemy mieć pewność, jakie daje możliwości i jakie korzyści takie rozwiązanie realnie da naszym klientom. Będziemy interpretować doświadczenia i wyciągnąć wnioski, którymi również będziemy dzielić się w publikacjach i podczas rozmów z naszymi klientami.
Dzisiejszy trend w rozwiązaniach Cloud w moim przekonaniu jest jednoznaczny - wchodzimy w etap wirtualizacji chmur, czyli elastyczności w skali MAX. Jedyne co nam zostaje, to wybór najlepszej strategii chmurowej, która pozwoli na wolność wyboru w chmurach oraz efektywne odwzorowanie procesów biznesowych i zależności aplikacyjnych, umożliwiając jednocześnie automatyzację i standaryzację infrastruktury opisanej w kodzie. Z usług chmurowych będziemy korzystać tak samo jak z abonamentów telekomunikacyjnych, łatwo przenosząc numer lub otrzymywać dodatkowe usługi bez limitów.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!
Related Stories
Microsoft Azure Technical Essentials - Część 2 - Magazyn w chmurze.

Słowem wstępu – usługi magazynu danych Azure to niejednokrotnie pierwszy rodzaj usług w chmurze, który wdrażają firmy. Do czynników kształtujących ten trend zaliczyć można niską cenę (przykładowo jedno wystąpienie kopii zapasowej plików i folderów o rozmiarze 5TB z lokal
Azure Stack – sposób na podbicie rynku PaaS?

Nowa platforma Microsoft Azure Stack, pozwalająca na stworzenie chmury prywatnej lub hybrydowej w połączeniu z Microsoft Azure, miała swoją premierę na konferencji Inspire 2017 w Waszyngtonie. Jest to wyraźny sygnał od firmy z Redmond, że Cloud Computing ma się dobrze, a tempo jego rozwoju, szczególnie w e-commerce, nie zwalnia. W bardzo wielu dziedzinach widać wyraźnie rosnące wykorzystanie chmury nawet przez osoby słabo obeznane z technologią IT. Zatem, świecie - chmura ma przyszłość!
Model chmury przestaje być ograniczeniem w kastomizacji oprogramowania biznesowego

Chmura obliczeniowa pozwala w łatwy i ekonomiczny sposób sięgnąć po szereg rozwiązań biznesowych. Nowe rozwiązania chmurowe nie stanowią też ograniczenia dla możliwości precyzyjnego dopasowania wdrażanych w formie usługi systemów do specyficznych potrzeb biznesowych, a co za tym idzie – podnoszą użyteczność aplikacji w modelu SaaS. Marta Osiak - Dynamics NAV Divison Director w EIP i Rafał Rudalski - Dynamics NAV Programmer w EIP, komentują możliwości rozwoju rozszerzeń dla systemu NAV.
Bezpieczeństwo w mobilnym świecie - 5  insightów o Cisco Umbrella

W Stanach Zjednoczonych, tylko na serwery rządowe przeprowadzanych jest dziennie ponad 4 000 ataków. Roczna wartość płaconych z tego tytułu okupów mieści się w przedziale między 287 a 574 mln USD. A przecież ransomware, Stany Zjednoczone i komputery rządowe, to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli dodamy do tego mnogość zagrożeń, botnetów, malware’u, to wyłaniający się obraz przekonuje, że to najgroźniejsza i najszybciej rosnące kategorie zagrożeń sieciowych – niebezpieczne i kosztowne.
Check your inbox for a subscription confirmation email.
By confirming your subscription you will receive the latest content published on this website and consent to your information being securely processed and stored.