5 dowodów na to, że czas Data Center nowej generacji już trwa

5 dowodów na to, że czas Data Center nowej generacji już trwa

Published

W przeszłości nasze aplikacje znajdowały się w jednym miejscu - na komputerze stacjonarnym lub serwerze w centrum danych. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej. Aplikacje są złożone i wzajemnie połączone, więc do ich obsługi niezbędna jest infrastruktura centrum danych nowej generacji, która ewoluuje, aby dotrzymać kroku pozostałym narzędziom.

Aplikacje znajdują się wszędzie…

Centra danych mają charakter stacjonarny, ale nie oznacza to, że tam właśnie będą przechowywane aplikacje. Obecnie wiele programów znajduje się w lokalizacjach zdalnych, przez co mogą być bliżej użytkownika lub urządzenia, ale wymagają infrastruktury zależnej od realizowanej funkcji.

…podobnie jak infrastruktura.

Ponieważ aplikacje mogą być zlokalizowane wszędzie, to samo dotyczy także architektury. Po latach centralizacji obecna decentralizacja zaplecza staje się dużym wyzwaniem dla zespołów IT. Współczesne rozwiązania wymagają uproszczenia oraz automatyzacji infrastruktury w centrum danych i pozostałych miejscach.

Pojawiła się chmura

Jeśli aplikacja nie znajduje się w centrum danych, urządzeniu mobilnym lub lokalizacjach zdalnych, wówczas jest przechowywana w chmurze. Już teraz w znajduje się tam ponad eksabajt danych i ilość ta stale rośnie. Co to oznacza? Aplikacje nowej generacji muszą płynnie przemieszczać się między chmurą prywatną a publiczną.

Danych jest zbyt dużo

Aplikacje to generatory danych, które wytwarzają ogromne ich ilości, każdego dnia w coraz szybszym tempie. „Od początku cywilizacji do 2003 r. powstało 5 eksabajtów danych, a dziś taka ilość informacji jest generowana w ciągu 2 dni” - podaje Eric Schmidt, prezes zarządzający Google. Nie jest to szczególne zmartwienie, ale wymaga znalezienia nowych sposobów przechowywania wszystkich rekordów. Dane przydatne stają się dopiero, gdy można je analizować i wykorzystywać do podejmowania działań.

Big Data rośnie w siłę

Wszystko zależy od tego, co w danym okresie musi osiągnąć firma oraz jakich aplikacji potrzebuje. Dział IT może wykorzystać Big Data i analizę do wyszukiwania informacji ułatwiających podejmowanie decyzji na temat przyszłości np. w bazach danych albo mediach społecznościowych. Jest to jeden z trendów, które w największym stopniu wpłyną na nowoczesny biznes. Potwierdza to zdanie wypowiedziane przez Chrisa Lyncha, byłego dyrektora w Vertica Systems: „Big Data to podstawa wszystkich najważniejszych trendów, które obecnie obserwujemy, od społecznościowych przez mobilne i chmurę po gry”.
Infrastruktura centrum danych nieustannie ewoluuje, aby dotrzymać kroku zapotrzebowaniu na szerszy zestaw aplikacji oraz głębsze analizy. W wielu projektach naszym klientom największe zyski przyniosła kompleksowa modernizacja serwerowni, podczas której wykonaliśmy rewitalizację oraz wdrożyliśmy rozwiązania umożliwiające dalszy rozwój infrastruktury, który jest kosztowo zoptymalizowany.

EVERYTHING IS POSSIBLE

http://eip.pl/uslugi/rewitalizacja/

Dzieje się to m.in. dzięki wprowadzeniu przez liderów rynku IT urządzeń data center nowej generacji. Jednym z takich rozwiązań jest np. Cisco Unified Computing System, któremu poświęciliśmy serwis

Cisco UCS by EIP.pl - ucsexpert.pl - Cisco USC Expert

http://www.ucs-expert.pl

Artykuł powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez firmę Cisco.

Share

Related Stories
Analiza potrzeb w zakresie wykorzystania data center

ago

Dynamika wzrostu gospodarczego motywuje do poszukiwania nowoczesnych rozwiązań, które budują przewagi konkurencyjne przedsiębiorstw. To mobilizuje kadrę zarządzającą do czerpania z wcześniej niewykorzystanych możliwości i podejmowania całkowicie nowych wyzwań. 
Finansowanie Małych Elektrowni Wodnych dla Data Center

ago

Czy Małe Elektrownie Wodne mogą wesprzeć IT? Oczywiście! Podpowiadamy jak pozyskać finansowanie na taką inwestycję.
Naszym zadaniem jest odpowiedzieć na potrzeby biznesu

ago

Z Michałem Kurachem, dyrektorem Działu Handlowego, wiceprezesem EIP, rozmawiamy o najważniejszych trendach na rynku IT i zmieniającej się – w odpowiedzi na nie – ofercie firmy, a także planach rozwoju, m.in. w zakresie rozwiązań dla Data Center i usług specjalistycznych.
Azure Stack – sposób na podbicie rynku PaaS?

ago

Nowa platforma Microsoft Azure Stack, pozwalająca na stworzenie chmury prywatnej lub hybrydowej w połączeniu z Microsoft Azure, miała swoją premierę na konferencji Inspire 2017 w Waszyngtonie. Jest to wyraźny sygnał od firmy z Redmond, że Cloud Computing ma się dobrze, a tempo jego rozwoju, szczególnie w e-commerce, nie zwalnia. W bardzo wielu dziedzinach widać wyraźnie rosnące wykorzystanie chmury nawet przez osoby słabo obeznane z technologią IT. Zatem, świecie - chmura ma przyszłość!

5 wskazówek, które pomogą Ci lepiej wykorzystać możliwości Big Data

Big Data zmienia sposób prowadzenia działalności z reaktywnego na predyktywny. Analizy rekordów mogą przekształcić sposób działania niemal każdego działu organizacji. Dlaczego jednak większość firm tylko ślizga się po powierzchni? Oto pięć wskazówek, jak lepiej wykorzystać analizy danych do swoich działań.