Nav on Azure. Czy rzeczywiście Dynamics NAV w chmurze jest bardziej opłacalny dla firmy?

Nav on Azure. Czy rzeczywiście Dynamics NAV w chmurze jest bardziej opłacalny dla firmy?

Na przestrzeni 10 lat mała lub średnia firma może zaoszczędzić aż 30% kosztów na utrzymaniu NAV, jeśli wybierze opcję w chmurze Microsoft Azure. Do Azure przekonuje też szybka implementacja środowiska oraz to, że chmura nie wymaga dużych zasobów wewnętrznych. Jest to rozwiązanie szyte na miarę niskobudżetowych projektów SMB.

Skalowalność Microsoft Dynamics NAV on Azure

Dla małych i średnich przedsiębiorstw jedną z największych zalet NAV on Azure jest jego wysoka skalowalność. Realnie architekturę serwera zmieniamy dosłownie „w locie”. Parametry oprogramowania łatwo dopasować do potrzeb klienta, co pomaga kontrolować koszty. Jeśli wraz z rozwojem struktury firma ulega przekształceniu, parametry dla NAV w chmurze zmienią się bez nakładu na nowe inwestycje.

Po pierwsze, klient może ustawić środowisko tak, aby płacić za jego poszczególne elementy, tylko wtedy, gdy realnie ich używa. Powiedzmy, że do maszyny wirtualnej z NAV dostęp jest potrzebny w godzinach pracy 8:00 – 16:00. Poza tymi godzinami taką maszynę firma wyłącza i nie musi za nią płacić. Po drugie, także wymagane zasoby serwera są skalowalne. Jeśli na początku miesiąca potrzebna jest większa moc obliczeniowa, to właśnie na ten okres zwiększa się zasoby serwera, po czym wraca się do poprzednich ustawień. Dzięki temu firma płaci za mocny serwer w tym czasie, w którym najbardziej go potrzebuje.

Mobilność Azure

Chmura Microsoft jest dostępna z każdego urządzenia połączonego do internetu. Oprócz tego do wyboru mamy kilka opcji logowania. Może się ono odbywać za pomocą:
  • Nazwy użytkownika i hasła
  • Nazwy użytkownika i hasła NAV
  • Azure Access Control
  • Konta Office 365

Integracja bazy SQL i pozostałych usług

Azure daje nam możliwość postawienia środowiska NAV na kilka sposobów. Jesteśmy w stanie przenieść tam dowolną ilość elementów, takich jak serwer aplikacji, serwer klienta NAV czy baza danych SQL. Dla bazy danych istnieją dwie opcje: standardowa baza SQL postawiona na wirtualnej maszynie w chmurze lub tańsza w użytkowaniu usługa Azure SQL. Jest ona pozbawiona otoczki serwera Windows, dlatego też używa się jej dla mniejszych baz danych oraz dla mniejszego ruchu. Integracja środowiska NAV z Azure SQL jest zaprojektowana domyślnie, tak jak w przypadku pozostałych usług: Office 365, Power BI (wersja chmurowa), Dynamics CRM, Social Engagement i Bing Maps.

Koszty przy wyborze Microsoft Dynamics NAV on Azure

  • brak kosztów związanych z administracją, zakupem hardware’u i software’u
  • w wersji cloud przeważają koszty za NAV, a w wersji On-Premise koszty za implementację wraz ze sprzętem i jego ustawieniem
  • koszt samego Microsoft Dynamics NAV jest większy po stronie chmury
  • na przestrzeni 10 lat NAV w chmurze Azure jest około 30% tańszy w utrzymaniu dla SMB

Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami: nav@eip.pl

Related Stories
Managed Services i SQL dla NAV on Azure, czyli co zwiększa produktywność systemu w chmurze

Platforma Microsoft Dynamics NAV Managed Services została zaprojektowana w celu tworzenia środowisk NAV 2016 i kolejnych wersji w bardzo szybki, przystępny sposób. Dostępna jest przez specjalnie zaprojektowany portal, ale fizycznie znajduje się w chmurze. Pozwala ona na
Jak zabezpieczyć system ERP przed atakami ransomware?

Ransomware stało się jednym z największych zagrożeń dla przedsiębiorstw. Może sięgać bardzo głęboko i paraliżować całe sieci. Wykorzystując luki w zabezpieczeniach potrafi szybko ograniczyć działanie firmy, w tym również zablokować dostęp do systemu ERP, który stanowi kręgosłup całej organizacji. Co zrobić, by ten najważniejszy system został poprawnie zabezpieczony i w jaki sposób umożliwić szybkie wznowienie jego działań w przypadku ataku?
Od 1 lipca w rozwiązaniu Dynamics 365 pojawią się nowe obszary funkcjonalne!!!

Dynamics 365 dostarcza najnowocześniejsze usługi, które łączą wszystkie dane w przedsiębiorstwie, aby można było szybciej podejmować lepsze decyzje i osiągnąć optymalne wyniki. Dodatkowo rozwój produktu stale postępuje, o czym może świadczyć najnowsza funkcja – Integracja Dynamics 365 z LinkedIn Navigator Sales.
Relacja ze szkolenia PowerShots 2017 Edition

W dniu 6 i 7 czerwca 2017 roku w siedzibie Microsoft Polska odbyło się szkolenie PowerShots 2017 Edition, na którym nie mogło zabraknąć reprezentacji EIP DYNAMICS TEAMU! 
Check your inbox for a subscription confirmation email.
By confirming your subscription you will receive the latest content published on this website and consent to your information being securely processed and stored.