The faster, the better - jakie usprawnienia pojawiły się w NAV?

The faster, the better - jakie usprawnienia pojawiły się w NAV?

Nowa wersja NAV niesie ze sobą większą wydajność, bardziej przystępny interfejs w bazie danych i lepszą integrację z bazą. Dzięki nowym usprawnieniom środowisko ograniczać już mogą tylko zasoby serwera. Ci, którzy dotychczas nie byli przekonani co do wdrożenia systemu, mają okazję jeszcze raz zweryfikować swoje obawy. Czy Microsoft Dynamics NAV wpłynie na wydajność twojej firmy dzięki nowym usprawnieniom sieciowym i bazodanowym? Jak na tym skorzystać?

Wręcz rewolucyjnym rozwiązaniem pod kątem korzyści dla firmy można nazwać wprowadzenie puli połączeń. Wcześniejszy model połączeń SQL i klienta w relacji 1:1 powodował obciążenia, które spowalniały działanie aplikacji podczas jednoczesnej pracy wielu osób. Teraz przy niedużym wysiłku jesteśmy w stanie uruchomić Dynamics NAV dla około 500 pracowników. Największe instalacje posiadają ponad 1000+ użytkowników, a da się osiągnąć znacznie więcej – wymaga to jedynie wykorzystania dużych zasobów serwera. Dlatego nowy model może zaoszczędzić czas i pozytywnie wpłynąć na produktywność całego zespołu.

Zmiany nie mogły ominąć komunikacji z bazą danych. W interfejsie służącym do komunikacji NAV z bazą SQL zastosowano technologię ADO.NET, która zastąpiła wolniejszą i mniej wydajną ODBC. Kursory zamienione zostały na technologię MARS, dzięki czemu odnajdywanie i zwracanie wyników przez bazę danych stało się szybsze. W rezultacie system ERP działa o wiele szybciej.

W 2013 roku do Microsoft Dynamics NAV została wprowadzona trzecia warstwa serwera aplikacji. To rozwiązanie ograniczyło ruch sieciowy pomiędzy klientem NAV a serwerem SQL. Duża część operacji jest obecnie przetwarzana wyłącznie po stronie Microsoft Dynamics NAV Application Server, skąd klient wyciąga gotowe wyniki. Usprawnienie działa zarówno w wersji webowej, jak i na desktopie. Jeśli klient potrzebuje przetworzenia dużej ilości informacji w tym samym czasie, aplikacja może korzystać jednocześnie z kilku serwerów obsługujących tę samą bazę danych.

Omówione usprawnienia sieciowe zostały mocno rozwinięte w 2015 roku. Następnie Data Cache przeszedł z poziomu użytkownika na poziom globalny po stronie serwera aplikacji. Taki mechanizm pozwolił ograniczyć ilość zapytań do bazy danych, które wcześniej wykonywane były dla każdego użytkownika osobno. Teraz ich wyniki przechowywane są w cache’u. Jeśli inny użytkownik chce pobrać ten sam rekord, odpowiada mu serwer aplikacji, a nie baza danych. Oznacza to po prostu krok mniej do wykonania. Z kolei dużym benefitem dla deweloperów jest możliwość szerszego wykorzystania języka programowania C#, bardziej zaawansowanego od dotychczas używanego C/AL.

Ostatnią ze zmian jest wprowadzenie kompresji danych, dzięki czemu wygenerowanie raportu jest znacznie szybsze. To skraca proces raportowania i potrzebne informacje nareszcie możemy pozyskać w ekspresowym tempie.
Zapraszamy do kontaktu z zespołem EIP!
Related Stories
Jakie korzyści niesie integracja Dynamics NAV z Office 365?

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie narzędzia stosowane w przedsiębiorstwie jako oddzielne, niezależnie od siebie działające elementy. Obecny trend panujący w biznesie to podejście holistyczne, gdzie prowadzona działalność jest zbiorem współzależnych organów, przez które przepływają istotne dla nas dane. Powinniśmy zatem zapewnić środowisko, w którym ten przepływ będzie swobodny i stabilny. Mamy do dyspozycji Dynamics NAV i Office 365 – narzędzia, które dokładnie to nam ułatwiają. Najnowszy Dynamics NAV w wersji 2016 i Office 365 (działający jako ciągła usługa) integrują się ze sobą, pozwalają na łatwe udostępnianie danych przedsiębiorstwa na platformie do współpracy oraz wykorzystanie ich w aplikacjach do produktywności.
Managed Services i SQL dla NAV on Azure, czyli co zwiększa produktywność systemu w chmurze

Platforma Microsoft Dynamics NAV Managed Services została zaprojektowana w celu tworzenia środowisk NAV 2016 i kolejnych wersji w bardzo szybki, przystępny sposób. Dostępna jest przez specjalnie zaprojektowany portal, ale fizycznie znajduje się w chmurze. Pozwala ona na
Nav on Azure. Czy rzeczywiście Dynamics NAV w chmurze jest bardziej opłacalny dla firmy?

Na przestrzeni 10 lat mała lub średnia firma może zaoszczędzić aż 30% kosztów na utrzymaniu NAV, jeśli wybierze opcję w chmurze Microsoft Azure. Do Azure przekonuje też szybka implementacja środowiska oraz to, że chmura nie wymaga dużych zasobów wewnętrznych. Jest to rozwiązanie szyte na miarę niskobudżetowych projektów SMB.
Jakie ulepszenia przyniesie kolejna wersja Microsoft Dynamics NAV „Madera”?

Oficjalna premiera międzynarodowej wersji NAV 2017 będzie miała miejsce jesienią w Pradze. Jak co roku najnowsza wersja Microsoft zostanie zaprezentowana na dużym europejskim wydarzeniu Directions EMEA. Do tego czasu Dynamics NAV 2017 nazywany jest „Maderą”. Wcześniejsze wersje przejściowe to m.in. „Kreta” i „Korfu”.
Check your inbox for a subscription confirmation email.
By confirming your subscription you will receive the latest content published on this website and consent to your information being securely processed and stored.