Managed Services i SQL dla NAV on Azure, czyli co zwiększa produktywność systemu w chmurze
Managed Services i SQL dla NAV on Azure, czyli co zwiększa produktywność systemu w chmurze

Managed Services i SQL dla NAV on Azure, czyli co zwiększa produktywność systemu w chmurze

Platforma Microsoft Dynamics NAV Managed Services została zaprojektowana w celu tworzenia środowisk NAV 2016 i kolejnych wersji w bardzo szybki, przystępny sposób. Dostępna jest przez specjalnie zaprojektowany portal, ale fizycznie znajduje się w chmurze. Pozwala ona na tworzenie serwerów aplikacji wykorzystywanych jednocześnie przez wielu klientów dzielących ten sam zestaw obiektów oraz licencję, przy czym dostępy do poszczególnych baz i danych pozostają indywidualne – jest to tzw. multitenancy. Każdy z klientów ma także możliwość rozwinięcia swojego NAV indywidualnie za pomocą Extensions. Środowiska są automatycznie i płynnie skalowane według potrzeb aplikacji. Klient płaci jedynie za użytkowników systemu oraz obciążenie, jakie generuje jego własna baza, dlatego przy wyjątkowo małej liczbie klientów bardziej opłacalna będzie wersja standardowej instalacji NAV w Azure. Opcja z wykorzystaniem Managed Services staje się opłacalna już przy 10 klientach.

Azure SQL dla NAV w chmurze – jakie daje możliwości i czym się różni?

W usłudze Azure SQL dostępna jest opcja elastycznej bazy danych. Dzięki niej na tym samym serwerze umieszcza się od kilku do kilkudziesięciu baz danych. Następnie serwer rozdziela zasoby tak, aby były równomiernie rozdysponowywane pomiędzy poszczególne bazy. Co ważne, serwer jest mocniejszy niż przy standardowym SQL. Jak wpływa to na działanie biznesu? Załóżmy, że firma posiada bazę danych, na której duży ruch odnotowuje tylko w jednym dniu tygodnia i właśnie wtedy potrzebuje mocnego serwera dobrze radzącego sobie z takim obciążeniem. W pozostałe dni ruch jest znikomy, więc mocny serwer nie jest wykorzystywany, chociaż generuje koszty. Elastyczna baza danych będzie rozdzielać te zasoby pomiędzy inne postawione na niej bazy, dlatego wykorzystanie serwera będzie równomierne. Diagramy poniżej prezentują tę sytuację.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!
Related Stories
Nav on Azure. Czy rzeczywiście Dynamics NAV w chmurze jest bardziej opłacalny dla firmy?

Na przestrzeni 10 lat mała lub średnia firma może zaoszczędzić aż 30% kosztów na utrzymaniu NAV, jeśli wybierze opcję w chmurze Microsoft Azure. Do Azure przekonuje też szybka implementacja środowiska oraz to, że chmura nie wymaga dużych zasobów wewnętrznych. Jest to rozwiązanie szyte na miarę niskobudżetowych projektów SMB.
Microsoft Azure Technical Essentials - Część 2 - Magazyn w chmurze.

Słowem wstępu – usługi magazynu danych Azure to niejednokrotnie pierwszy rodzaj usług w chmurze, który wdrażają firmy. Do czynników kształtujących ten trend zaliczyć można niską cenę (przykładowo jedno wystąpienie kopii zapasowej plików i folderów o rozmiarze 5TB z lokal
Microsoft Azure Technical Essentials - Relacja z warsztatów praktycznych, część 1.

5 lipca wziąłem udział w zorganizowanym w Microsoft, technicznym warsztacie dotyczącym usług oferowanych (obecnie jest ich ponad 600!) na platformie chmury obliczeniowej Microsoft Azure oraz sposobu ich implementacji. Postaram się w skrócie podzielić zdobytą wiedzą i korzystając z okazji napisać więcej o możliwościach jakie niesie ta konkretnie chmura.
Jakie korzyści niesie integracja Dynamics NAV z Office 365?

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie narzędzia stosowane w przedsiębiorstwie jako oddzielne, niezależnie od siebie działające elementy. Obecny trend panujący w biznesie to podejście holistyczne, gdzie prowadzona działalność jest zbiorem współzależnych organów, przez które przepływają istotne dla nas dane. Powinniśmy zatem zapewnić środowisko, w którym ten przepływ będzie swobodny i stabilny. Mamy do dyspozycji Dynamics NAV i Office 365 – narzędzia, które dokładnie to nam ułatwiają. Najnowszy Dynamics NAV w wersji 2016 i Office 365 (działający jako ciągła usługa) integrują się ze sobą, pozwalają na łatwe udostępnianie danych przedsiębiorstwa na platformie do współpracy oraz wykorzystanie ich w aplikacjach do produktywności.
Check your inbox for a subscription confirmation email.
By confirming your subscription you will receive the latest content published on this website and consent to your information being securely processed and stored.