Co musisz wiedzieć o Internet of Things?
Kopiuj tekst

Co musisz wiedzieć o Internet of Things?

Nawet jeśli nie pracujesz w sektorze IT, to najpewniej nie raz słyszałeś o IoT (ang. „Internet of Things”), czyli internecie rzeczy. Pojęcie to dotyczy wszelkich urządzeń, których podstawowa funkcja jest inna niż korzystanie z internetu, jednak są one do niego podłączone, np. okulary, zegarek. Mogą być to również samochody, narzędzia kuchenne, a nawet sprzęt medyczny. Z każdym rokiem popularyzacji internetu rzeczy tych narzędzi przybywa. Dziś zegarek odbierający wiadomości SMS stał się rzeczą powszednią, jednak kolejne pomysły inżynierów są coraz bardziej niestandardowe.

Trendy rynkowe i zwrot z inwestycji

Według badań Business Insider BI Intelligence do 2020 roku na Ziemi będą już 24 miliardy urządzeń IoT. Wtedy na jednego człowieka przypadną aż 4 urządzenia. Z kolei inwestycje w rynek IoT do 2025 roku wygenerują przychód w wysokości aż 13 trylionów $. Kto weźmie w tym udział? Takie branże jak Produkcja, Transport, Obrona, Rolnictwo, Infrastruktura, Sprzedaż, Logistyka, Bankowość, Energetyka, Ubezpieczenia, Gastronomia, Opieka zdrowotna, Nieruchomości, czyli prawie my wszyscy. Ekosystemy internet of things stworzą trzy podstawowe grupy: konsumenci, rządy oraz podmioty biznesowe.

Pionierzy internetu rzeczy

Większość międzynarodowych firm miała już styczność z internetem rzeczy, ale tylko niektóre mogą pochwalić się już sukcesami w tym temacie. Jedni z najaktywniejszych graczy na rynku to Hitachi, Cisco, Fitbit, IBM, Garmin, Google, Microsoft, z czego aż 4 z nich są dziś partnerami EIP. Oprócz hardware’u w grę wchodzi też rozwój platform przeznaczonych dla IoT. Urządzenia porozumiewają się ze sobą, używając internetu. Platformy działają jak most między ich sensorami i sieciami danych. Obecnie topowymi platformami internetu rzeczy są Microsoft Azure, IBM Watson, Cisco IoT Cloud Connect.

Bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo

Wątpliwości wśród konsumentów, ale również przedsiębiorstw, budzą szczególnie takie aspekty jak bezpieczeństwo i prywatność. Utrata wrażliwych danych jest główną obawą aż 36% zainteresowanych, jak wynika z Vormetric Data Threat Report 2016. Cyber ataki budzą obawy tym bardziej, że przybywa urządzeń podłączonych do międzynarodowej sieci. Hakerzy mogliby zacząć penetrować krytyczną infrastrukturę, kontrolować samochody, a nawet domy prywatnych osób. Dlatego naczelnym wyzwaniem, przed jakim staną firmy technologiczne, będzie stworzenie bezpiecznego środowiska oraz odpowiednich procedur.

Artykuł powstał na podstawie materiałów anglojęzycznych autorstwa Business Insider.

Powiązane artykuły
5 błędów, których można uniknąć przy wdrażaniu systemu ERP

Systemy ERP znacząco poprawiają funkcjonowanie firmy. Enterprise Resource Planning, czyli Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa integruje ze sobą wszystkie działy, zwiększając wydajność i przyspieszając rozwój firmy. Jak uniknąć błędów przy wdrażaniu takiego systemu?
Romans technologii i branży retail. Czy ten związek ma przyszłość?

Rozwój technologii nie tylko pchnął branżę IT do przodu, ale wkroczył na terytorium sprzedaży detalicznej. Teraz najbardziej dynamicznie rozwijającą się gałęzią jest e-commerce, a producenci starają się wdrażać kolejne innowacje technologiczne, aby przyciągnąć klienta.
Microsoft wciąż na szczycie  rankingu cloud-computingu. Kto uplasował się za nim?

Prestiżowy magazyn Forbes opublikował ranking rozwiązań chmurowych. Podium zajmuje odpowiednio IBM, Amazon i Microsoft. Zestawienie sporządził Bob Evans, były specjalista od strategii komunikacyjnej z firm SAP i Oracle, a teraz prezes Evans Strategic Communications.
Development and Operation, czyli czym właściwie jest DevOps?

DevOps jest bardzo modnym pojęciem w biznesie IT  XXI wieku. Gdyby zapytać się o jego definicję pięciu specjalistów IT, każdy z nich powie co innego. Czym więc właściwie jest? Najlepiej DevOps przedstawić jako nurt w IT, postulujący połączenie tworzenia i rozwoju aplikacji z operacjami na nich przeprowadzanymi.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.