Co musisz wiedzieć o Internet of Things?

Co musisz wiedzieć o Internet of Things?

Opublikowany

Nawet jeśli nie pracujesz w sektorze IT, to najpewniej nie raz słyszałeś o IoT (ang. „Internet of Things”), czyli internecie rzeczy. Pojęcie to dotyczy wszelkich urządzeń, których podstawowa funkcja jest inna niż korzystanie z internetu, jednak są one do niego podłączone, np. okulary, zegarek. Mogą być to również samochody, narzędzia kuchenne, a nawet sprzęt medyczny. Z każdym rokiem popularyzacji internetu rzeczy tych narzędzi przybywa. Dziś zegarek odbierający wiadomości SMS stał się rzeczą powszednią, jednak kolejne pomysły inżynierów są coraz bardziej niestandardowe.

Trendy rynkowe i zwrot z inwestycji

Według badań Business Insider BI Intelligence do 2020 roku na Ziemi będą już 24 miliardy urządzeń IoT. Wtedy na jednego człowieka przypadną aż 4 urządzenia. Z kolei inwestycje w rynek IoT do 2025 roku wygenerują przychód w wysokości aż 13 trylionów $. Kto weźmie w tym udział? Takie branże jak Produkcja, Transport, Obrona, Rolnictwo, Infrastruktura, Sprzedaż, Logistyka, Bankowość, Energetyka, Ubezpieczenia, Gastronomia, Opieka zdrowotna, Nieruchomości, czyli prawie my wszyscy. Ekosystemy internet of things stworzą trzy podstawowe grupy: konsumenci, rządy oraz podmioty biznesowe.

Pionierzy internetu rzeczy

Większość międzynarodowych firm miała już styczność z internetem rzeczy, ale tylko niektóre mogą pochwalić się już sukcesami w tym temacie. Jedni z najaktywniejszych graczy na rynku to Hitachi, Cisco, Fitbit, IBM, Garmin, Google, Microsoft, z czego aż 4 z nich są dziś partnerami EIP. Oprócz hardware’u w grę wchodzi też rozwój platform przeznaczonych dla IoT. Urządzenia porozumiewają się ze sobą, używając internetu. Platformy działają jak most między ich sensorami i sieciami danych. Obecnie topowymi platformami internetu rzeczy są Microsoft Azure, IBM Watson, Cisco IoT Cloud Connect.

Bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo

Wątpliwości wśród konsumentów, ale również przedsiębiorstw, budzą szczególnie takie aspekty jak bezpieczeństwo i prywatność. Utrata wrażliwych danych jest główną obawą aż 36% zainteresowanych, jak wynika z Vormetric Data Threat Report 2016. Cyber ataki budzą obawy tym bardziej, że przybywa urządzeń podłączonych do międzynarodowej sieci. Hakerzy mogliby zacząć penetrować krytyczną infrastrukturę, kontrolować samochody, a nawet domy prywatnych osób. Dlatego naczelnym wyzwaniem, przed jakim staną firmy technologiczne, będzie stworzenie bezpiecznego środowiska oraz odpowiednich procedur.

Artykuł powstał na podstawie materiałów anglojęzycznych autorstwa Business Insider.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Azure Stack – sposób na podbicie rynku PaaS?

temu

Nowa platforma Microsoft Azure Stack, pozwalająca na stworzenie chmury prywatnej lub hybrydowej w połączeniu z Microsoft Azure, miała swoją premierę na konferencji Inspire 2017 w Waszyngtonie. Jest to wyraźny sygnał od firmy z Redmond, że Cloud Computing ma się dobrze, a tempo jego rozwoju, szczególnie w e-commerce, nie zwalnia. W bardzo wielu dziedzinach widać wyraźnie rosnące wykorzystanie chmury nawet przez osoby słabo obeznane z technologią IT. Zatem, świecie - chmura ma przyszłość!
Bezpieczeństwo w mobilnym świecie - 5  insightów o Cisco Umbrella

temu

W Stanach Zjednoczonych, tylko na serwery rządowe przeprowadzanych jest dziennie ponad 4 000 ataków. Roczna wartość płaconych z tego tytułu okupów mieści się w przedziale między 287 a 574 mln USD. A przecież ransomware, Stany Zjednoczone i komputery rządowe, to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli dodamy do tego mnogość zagrożeń, botnetów, malware’u, to wyłaniający się obraz przekonuje, że to najgroźniejsza i najszybciej rosnące kategorie zagrożeń sieciowych – niebezpieczne i kosztowne.
CISCO DNA - Pełna programowalność, automatyzacja, prywatność i bezpieczeństwo?

temu

Instynktownie odróżniamy rzeczy dobre od złych, stale się uczymy i wiemy, dokąd zmierzamy. Czy sieć może być równie inteligentna? Zadając sobie to pytanie, Cisco Systems rozpoczęło prace nad koncepcją intuicyjnej sieci. 20 czerwca tego roku zaprezentowało najnowsze osiągnięcia w technologiach sieciowych określane mianem innowacji dekady. Inżynierowie Cisco wypracowali schemat sieci, które potrafią uczyć się, rozpoznawać intencje i zapewnić bezpieczeństwo swoim użytkownikom. Tomorrow starts here.
4 mity na temat chmurowego systemu POS

temu

Popularność wykorzystania chmury do przetwarzania danych rośnie, a system zarządzania sprzedażą online (Point of Sale - POS) jest obecnie coraz częściej wykorzystywany przez sprzedawców detalicznych. Oprócz tego, że przyspiesza on procesy biznesowe, jednocześnie może znacząco zminimalizować koszty!

Czym są "Usługi Zarządzane” i czy warto z nich korzystać?

Na to pytanie stara się odpowiedzieć wielu przedsiębiorców. Na co dzień uczestniczymy w rozmowach o tym jak najkorzystniej dobrać pakiety tych usług i podzielić obowiązki pomiędzy wewnętrzny i zewnętrzny dział IT. Na W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje o tym jak należy rozumieć zagadnienie Usług Zarządzanych i jakie korzyści mogą one przynieść.