Sprawdź, czy znałeś te fakty o platformie Microsoft Azure

Sprawdź, czy znałeś te fakty o platformie Microsoft Azure

Microsoft zanotował prawie 100% wzrost przychodu rok do roku ze sprzedaży Azure. Nic dziwnego, że platforma chmury obliczeniowej była jednym z tematów na majowej konferencji programistycznej Microsoft Build 2017, która odbyła się w Seattle. Ogłoszono tam, że jedna z usług znajdujących się w kolekcji Azure, Visual Studio zostanie otwarta również dla środowiska Apple. Oznacza to możliwość korzystania z niej przez całą rzeszę nowych klientów, a w efekcie… możliwe, że kolejny wzrost przychodu! Co warto wiedzieć o Azure?

Microsoft Azure to jest kolekcją zintegrowanych usług znajdujących się w chmurze obliczeniowej, która służy do budowania, rozwijania oraz zarządzania aplikacjami w globalnej sieci centrów danych obsługiwanych przez Microsoft. W modelu „as a service” dostarczane jest oprogramowanie, platforma oraz infrastruktura. W Azure obsługiwane są różne języki programowania, narzędzia oraz frameworki, zarówno powiązane, jak i niepowiązane z Microsoft. Azure oferuje dwa modele wdrożeniowe dla zasobów klienta: model klasyczny model oraz Azure Resource Manager. W modelu klasycznym każdy zasób Azure, którym mogą być m.in. maszyna wirtualna lub baza SQL, jest zarządzany indywidualnie. Z kolei Azure Resource Manager (ARM) działający od 2014 roku pozwala użytkownikom tworzyć grupy połączonych ze sobą usług tak, aby możliwe było rozmieszczenie, zarządzanie i monitorowanie wielu ściśle powiązanych ze sobą zasobów. Rynek Microsoft Azure oferuje wiele opcji cenowych oraz subskrypcji, w zależności od typu produktu. Niektóre produkty są bezpłatne, podczas gdy inne zawierają opłatę miesięczną lub działają w modelu pay-as-you-go. Użytkownicy są rozliczani oddzielnie za zakupione produkty z Marketplace oraz koszty infrastruktury Azure.

Oto 10 faktów o chmurze Azure, które warto znać:

  1. Powstanie Azure zostało zapowiedziane w październiku 2008, a w lutym 2010 roku oficjalnie zaczęła działać chmura Windows Azure. Dopiero 4 lata później nazwę zmieniono na Microsoft Azure.
  2. Azure jest dostępne już w 32 regionach na świecie, a obecnie rozwija się w 6 dodatkowych regionach.
  3. Według oficjalnych informacji Microsoft miesięcznie przybywa 120 000 nowych użytkowników chmury.
  4. W chmurze dostępnych jest 1,4 miliona baz danych SQL.
  5. Każdego tygodnia we wszystkich urządzeniach wykorzystujących chmurę przepływa 2 tryliony wiadomości.
  6. Z usługi Azure Active Directory służącej do zarządzania użytkownikami i grupami korzysta obecnie 5 milionów organizacji na świecie.
  7. 4 miliony deweloperów zarejestrowanych jest w Visual Studio Team – usłudze, która pomaga w tworzeniu i zarządzaniu środowiskiem deweloperskim z opcją otwartego kodu i dowolnego języka programowania.
  8. 85% firm z prestiżowej listy Fortune 500 obecnie używa chmury Azure.
  9. 40% przychodów Azure pochodzi od startupów oraz niezależnych dostawców oprogramowania.
  10. Platforma chmurowa Microsoft Azure była największym motorem wzrostu dla segmentu Intelligent Cloud, w którym oprócz Azure znajdują się również starsze rozwiązania serwerowe producenta. Przyniosła firmie wzrost o 93% w stosunku rocznym, dzięki czemu Microsoft zanotował przychód o wartości 14 mld dolarów.

Źródła:
https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Azure
https://azure.microsoft.com/en-us/blog/upcoming-name-change-for-windows-azure/
https://azure.microsoft.com/en-us/regions/
http://www.forbes.com/sites/alexkonrad/2017/01/26/microsoft-posts-strong-fiscal-q2-earnings-beating-consensus-on-cloud-growth/#486f6a974989
https://docs.microsoft.com/en-us/azure/azure-resource-manager/resource-manager-deployment-model
http://searchcloudcomputing.techtarget.com/definition/Microsoft-Azure-Marketplace

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu z zespołem EIP Dynamics NAV: nav@eip.pl

Related Stories
Azure Stack – sposób na podbicie rynku PaaS?

Nowa platforma Microsoft Azure Stack, pozwalająca na stworzenie chmury prywatnej lub hybrydowej w połączeniu z Microsoft Azure, miała swoją premierę na konferencji Inspire 2017 w Waszyngtonie. Jest to wyraźny sygnał od firmy z Redmond, że Cloud Computing ma się dobrze, a tempo jego rozwoju, szczególnie w e-commerce, nie zwalnia. W bardzo wielu dziedzinach widać wyraźnie rosnące wykorzystanie chmury nawet przez osoby słabo obeznane z technologią IT. Zatem, świecie - chmura ma przyszłość!
Microsoft Azure Technical Essentials - Część 2 - Magazyn w chmurze.

Słowem wstępu – usługi magazynu danych Azure to niejednokrotnie pierwszy rodzaj usług w chmurze, który wdrażają firmy. Do czynników kształtujących ten trend zaliczyć można niską cenę (przykładowo jedno wystąpienie kopii zapasowej plików i folderów o rozmiarze 5TB z lokal
Microsoft Azure Technical Essentials - Relacja z warsztatów praktycznych, część 1.

5 lipca wziąłem udział w zorganizowanym w Microsoft, technicznym warsztacie dotyczącym usług oferowanych (obecnie jest ich ponad 600!) na platformie chmury obliczeniowej Microsoft Azure oraz sposobu ich implementacji. Postaram się w skrócie podzielić zdobytą wiedzą i korzystając z okazji napisać więcej o możliwościach jakie niesie ta konkretnie chmura.
Managed Services i SQL dla NAV on Azure, czyli co zwiększa produktywność systemu w chmurze

Platforma Microsoft Dynamics NAV Managed Services została zaprojektowana w celu tworzenia środowisk NAV 2016 i kolejnych wersji w bardzo szybki, przystępny sposób. Dostępna jest przez specjalnie zaprojektowany portal, ale fizycznie znajduje się w chmurze. Pozwala ona na
Check your inbox for a subscription confirmation email.
By confirming your subscription you will receive the latest content published on this website and consent to your information being securely processed and stored.