Sprawdź, czy znałeś te fakty o platformie Microsoft Azure

Sprawdź, czy znałeś te fakty o platformie Microsoft Azure

Published

Microsoft zanotował prawie 100% wzrost przychodu rok do roku ze sprzedaży Azure. Nic dziwnego, że platforma chmury obliczeniowej była jednym z tematów na majowej konferencji programistycznej Microsoft Build 2017, która odbyła się w Seattle. Ogłoszono tam, że jedna z usług znajdujących się w kolekcji Azure, Visual Studio zostanie otwarta również dla środowiska Apple. Oznacza to możliwość korzystania z niej przez całą rzeszę nowych klientów, a w efekcie… możliwe, że kolejny wzrost przychodu! Co warto wiedzieć o Azure?

Microsoft Azure to jest kolekcją zintegrowanych usług znajdujących się w chmurze obliczeniowej, która służy do budowania, rozwijania oraz zarządzania aplikacjami w globalnej sieci centrów danych obsługiwanych przez Microsoft. W modelu „as a service” dostarczane jest oprogramowanie, platforma oraz infrastruktura. W Azure obsługiwane są różne języki programowania, narzędzia oraz frameworki, zarówno powiązane, jak i niepowiązane z Microsoft. Azure oferuje dwa modele wdrożeniowe dla zasobów klienta: model klasyczny model oraz Azure Resource Manager. W modelu klasycznym każdy zasób Azure, którym mogą być m.in. maszyna wirtualna lub baza SQL, jest zarządzany indywidualnie. Z kolei Azure Resource Manager (ARM) działający od 2014 roku pozwala użytkownikom tworzyć grupy połączonych ze sobą usług tak, aby możliwe było rozmieszczenie, zarządzanie i monitorowanie wielu ściśle powiązanych ze sobą zasobów. Rynek Microsoft Azure oferuje wiele opcji cenowych oraz subskrypcji, w zależności od typu produktu. Niektóre produkty są bezpłatne, podczas gdy inne zawierają opłatę miesięczną lub działają w modelu pay-as-you-go. Użytkownicy są rozliczani oddzielnie za zakupione produkty z Marketplace oraz koszty infrastruktury Azure.

Oto 10 faktów o chmurze Azure, które warto znać:

  1. Powstanie Azure zostało zapowiedziane w październiku 2008, a w lutym 2010 roku oficjalnie zaczęła działać chmura Windows Azure. Dopiero 4 lata później nazwę zmieniono na Microsoft Azure.
  2. Azure jest dostępne już w 32 regionach na świecie, a obecnie rozwija się w 6 dodatkowych regionach.
  3. Według oficjalnych informacji Microsoft miesięcznie przybywa 120 000 nowych użytkowników chmury.
  4. W chmurze dostępnych jest 1,4 miliona baz danych SQL.
  5. Każdego tygodnia we wszystkich urządzeniach wykorzystujących chmurę przepływa 2 tryliony wiadomości.
  6. Z usługi Azure Active Directory służącej do zarządzania użytkownikami i grupami korzysta obecnie 5 milionów organizacji na świecie.
  7. 4 miliony deweloperów zarejestrowanych jest w Visual Studio Team – usłudze, która pomaga w tworzeniu i zarządzaniu środowiskiem deweloperskim z opcją otwartego kodu i dowolnego języka programowania.
  8. 85% firm z prestiżowej listy Fortune 500 obecnie używa chmury Azure.
  9. 40% przychodów Azure pochodzi od startupów oraz niezależnych dostawców oprogramowania.
  10. Platforma chmurowa Microsoft Azure była największym motorem wzrostu dla segmentu Intelligent Cloud, w którym oprócz Azure znajdują się również starsze rozwiązania serwerowe producenta. Przyniosła firmie wzrost o 93% w stosunku rocznym, dzięki czemu Microsoft zanotował przychód o wartości 14 mld dolarów.

Źródła:
https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Azure
https://azure.microsoft.com/en-us/blog/upcoming-name-change-for-windows-azure/
https://azure.microsoft.com/en-us/regions/
http://www.forbes.com/sites/alexkonrad/2017/01/26/microsoft-posts-strong-fiscal-q2-earnings-beating-consensus-on-cloud-growth/#486f6a974989
https://docs.microsoft.com/en-us/azure/azure-resource-manager/resource-manager-deployment-model
http://searchcloudcomputing.techtarget.com/definition/Microsoft-Azure-Marketplace

Chcesz wiedzieć więcej?
Zapraszamy do kontaktu z zespołem EIP Dynamics NAV: nav@eip.pl

Share

Related Stories
Microsoft Azure Technical Essentials - Część 2 - Magazyn w chmurze.

ago

Słowem wstępu – usługi magazynu danych Azure to niejednokrotnie pierwszy rodzaj usług w chmurze, który wdrażają firmy. Do czynników kształtujących ten trend zaliczyć można niską cenę (przykładowo jedno wystąpienie kopii zapasowej plików i folderów o rozmiarze 5TB z lokal
Microsoft Azure Technical Essentials - Relacja z warsztatów praktycznych, część 1.

ago

5 lipca wziąłem udział w zorganizowanym w Microsoft, technicznym warsztacie dotyczącym usług oferowanych (obecnie jest ich ponad 600!) na platformie chmury obliczeniowej Microsoft Azure oraz sposobu ich implementacji. Postaram się w skrócie podzielić zdobytą wiedzą i korzystając z okazji napisać więcej o możliwościach jakie niesie ta konkretnie chmura.
Managed Services i SQL dla NAV on Azure, czyli co zwiększa produktywność systemu w chmurze

ago

Platforma Microsoft Dynamics NAV Managed Services została zaprojektowana w celu tworzenia środowisk NAV 2016 i kolejnych wersji w bardzo szybki, przystępny sposób. Dostępna jest przez specjalnie zaprojektowany portal, ale fizycznie znajduje się w chmurze. Pozwala ona na
Nav on Azure. Czy rzeczywiście Dynamics NAV w chmurze jest bardziej opłacalny dla firmy?

ago

Na przestrzeni 10 lat mała lub średnia firma może zaoszczędzić aż 30% kosztów na utrzymaniu NAV, jeśli wybierze opcję w chmurze Microsoft Azure. Do Azure przekonuje też szybka implementacja środowiska oraz to, że chmura nie wymaga dużych zasobów wewnętrznych. Jest to rozwiązanie szyte na miarę niskobudżetowych projektów SMB.

Ile jest wart jeden kontakt wykradziony z bazy danych?

Wiemy, że dane osobowe są cenne. Szczególnie jeśli nakreślają profil użytkownika. Działy IT, którym EIP pomaga w obszarze rozwiązań Security, wiedzą, że warto poświęcić maksimum uwagi na ich odpowiednie zabezpieczenie. Dlaczego? Ponieważ według badań IBM przeciętna strata firmy to 4 miliony dolarów na każdym włamaniu!